Babiš chce supersídlo za šest miliard. Vyhozené peníze, které je třeba jinde

Foto: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš

Vilém Besser

Česko

před 35 minutami

Ministr financí by rád do nového. Proto přišel s plánem postavit v Letňanech obří sídlo pro ministerstvo financí, do kterého by časem možná umístil i další rezorty. Budova má pojmout až 11 tisíc úředníků a její vznik by stál úctyhodných šest miliard korun. Ty by se však určitě daly použít na mnohem bohulibější účely, než jsou moderní kanceláře pro zaměstnance šéfa státní kasy, kteří mají za úkol především ztěžovat lidem život.

Pokud by byly údaje z demagogické a populistické reklamní kampaně k elektronické evidenci tržeb, kterou vytvořila Finanční správa na pokyn Babiše, reálné, lze velmi lehce spočítat, jak by se dalo 6 miliard využít ku prospěchu všech a ne jen k pohodlí úředníků. Jestliže televizní spot vypočítával, co lze pořídit za 18 miliard, které údajně přinese EET, je snadné zjistit, jak by se dala investovat třetina této částky.

Šest miliard by se dalo použít na 46 škol a školek, 93 kilometrů modernizované železnice, 166 korun měsíčně navíc důchodcům, 300 dětských hřišť a sportovišť, 900 hasičských aut nebo 1500 korun měsíčně navíc pro učitele. Místo toho však chce ministr financí budovu pro svůj úřad. Stavba je prý nezbytná pro lepší práci jeho zaměstnanců a současně slibuje vyšší komfort pro občany.

„Nesobecky“ také Babiš mluví o možnosti sloučení s dalšími ministerstvy, která by v supersídle mohla do budoucna obývat volné kanceláře. Dá se předpokládat, že by se v prostorech, které zbudou po přestěhování necelých sedmi tisíc pracovníků ministerstva financí, shromáždili ti úředníci, které chce mít vicepremiér pod dozorem. Nabízí se tedy ministerstvo vnitra nebo zdravotnictví. Popřípadě dostanou možnost pobývat pod svým vůdcem úředníci ministerstev spravedlnosti, dopravy, životního prostředí, obrany a místního rozvoje, tedy rezortů, kterým vládnou Babišovi ministři.

Není zde článek celý?