Bývalý velvyslanec McFaul a novinář Matthew Lee se přeli o sankcích USA proti Rusku

Bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul a novinář Matthew Lee se přeli na Twitteru o sankcích vůči Rusku, které vyhlásila vláda Baracka Obamy v souvislosti s podezřením „ze zásahů do voleb v USA“.

McFaul byl velvyslancem v Moskvě v letech 2012-2014, podle údajů MZV RF má zakázaný vjezd do Ruska za úmyslné poškození vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Matthew Lee je diplomatický korespondent agentury Associated Press, známý pichlavými otázkami na adresu MZV USA na každodenních brífincích.

„Poslyšte, lidé. Všichni sledují všechny. Je to snad překvapení? Přijměte to jako fakt!“, napsal Lee na svém mikroblogu na Twitteru. McFaul odpověděl: „Shromažďovat výzvědné informace je jedna věc a uveřejňovat ukradené údaje s cílem ovlivnit prezidentské volby je něco úplně jiného. Ano, musíme se tím zabývat“.

McFaul použil stejný výraz jako Lee — „deal with it“, který je možné přeložit jako „přijmout jako fakt“ nebo „zabývat se něčím“.

Ve čtvrtek vláda prezidenta USA Baracka Obamy zavedla sankce proti 9 ruským institucím, společnostem a fyzickým osobám, včetně GRU a FSB, za „zásahy do voleb“ a „nátlak na americké diplomaty“. USA také uzavřely přístup do dvou obytných komplexů, které jsou diplomatickým majetkem Ruska, a prohlásily „persona non grata“ 35 ruských diplomatů.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Moskva nebude nikoho vyhošťovat v rámci odpovědi na jednání USA, ačkoliv ruská strana má plné právo na adekvátní reakci.

Není zde článek celý?