Charlie Hebdo se dělá legraci z Alexandrovců. Rusové se zlobí

Foto: ČTK

Autor: SF/ČTK

Svět

29.12.2016

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo ve svém novém zveřejnil karikatury, které zesměšňují ruský sbor Alexandrovců, jehož část zahynula při pádu letadla nedaleko Soči. Rusové se cítí uraženi.

Oficiální představitel ministerstva obrany Igor Konašenkov označil podle Českého rozhlasu karikatury za mimořádnou ohavnost. Pro normálního člověka je podle něj nedůstojné věnovat těmto mazanicím pozornost.

Poslanec Vladimír Krupěnnikov z výboru pro média označil autory obrázku za psychicky nemocné lidi. Krupěnnikov řekl, že existují věci, kterým se nelze vysmívat, ať už jsou naše politické názory a systémy jakkoli odlišné. Podle poslance Alexandra Juščenka pak časopis Charlie Hebdo dávno překročil hranice etických norem.

Ruský letoun Tu-154 se zřítil do Černého moře s 92 lidmi na palubě, Alexandrovce přepravoval na vystoupení do Sýrie. Z moře zatím záchranáři vylovili několik mrtvých. Nepředpokládají, že by katastrofu měl šanci někdo přežít. Pozůstalým již kondoloval ruský prezident Vladimir Putin.

Jeden ze zpěváků souboru uvedl, že na palubě zříceného letounu byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru s výjimkou tří sólistů. Nebyl si ale jist, zda do Sýrie letěli i členové a členky tanečního souboru.

Soubor měl podle agentury TASS 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic. V Česku s Alexandrovci v minulosti vystupovali například Karel Gott a Lucie Bílá. Nejbližší turné souboru v Česku bylo plánované na květen příštího roku.

Není zde článek celý?