Chléb a hry? Ne, stačí koblihy a udávání

Foto: ČTK

Andrej Babiš se svými účtenkami

Štěpán Malát

Česko

30.12.2016

Babiš dal některým Čechům novou hru, která je moc baví. Je to udávání. Jak jinak si vysvětlit, že za pouhý měsíc přišlo Finanční správě 1900 udání na údajně nevydanou účtenku v pohostinství. Vezmeme-li v úvahu, že EET se v první vlně měla týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství, znamená to, že už teď je udaná každá dvacátá hospoda v zemi. Za první měsíc.

Jen pro upřesnění, tento počet udání nezahrnuje nebezpečná pochybení a delikty jako je například injekční stříkačka v jídle, plesnivý pokrm (správně, narážka na potraviny z výrobny ministra Babiše), nebo pouhé pivo-podmírák. Je to skutečně tak, že někdo zřejmě nedostal k vypitému pivu, nebo snědenému guláši účtenku z pokladny napojené na EET. Dotyčný konzument proto šel domů a na internetu vyplnil formulář a odeslal jej Babišovým kontrolorům. Anonymně samozřejmě.

Ptáte se, kde to jsme?

Zpátky v minulosti. Babiš pouze oprášil osvědčené heslo římských císařů Chléb a hry. Podle toho totiž stačí dát lůze najíst a zabavit ji, čímž se ocitne na straně onoho císaře. Protože Babiš ze své minulosti komunistického prominenta údajného spolupracovníka StB moc dobře ví, že Čechy udávání prostě baví, heslo lehce modifikoval. K jídlu v podobě koblih doplnil hru nazvanou: „Udej svého hospodského“. Komu by tahle hra přišla nemorální, může si dát druhou disciplínu nazvanou: „Kontroluj svého hospodského, sbírej účtenky a stát tě z hospodského daní dobře odmění v loterii“. 

Kolik z těch udání je bezdůvodné? Kolik jich poslali například sousedi oněch hospodských, protože jim závidí? To teď budou zjišťovat babišovi kontroloři. Milého udaného hospodského čeká kontrola. Udavače čeká radost. A Babiše čeká na podzim vítězství ve volbách. Už je líp!

Není zde článek celý?