Čínské MZV: Ve vztazích ČLR a USA mohou vzniknout jisté komplikace

Ve vztazích mezi Čínou a USA mohou v budoucnu vzniknout jisté komplikace, řekl v interview pro list Žen-min ž‘-pao čínský ministr zahraničí Wang I.

Ministr poznamenal, že se předseda ČLR Si Ťin-pching spojil krátce po amerických volbách se zvoleným prezidentem Trumpem a v rozhovoru prohlásili oba státníci, že hodlají rozvíjet bilaterální vztahy.

„Ve vztazích mezi Čínou a USA mohou samozřejmě vznikat v budoucnu nové komplikace a nejasnosti,“ řekl Wang I. Ministr zahraničí ČLR poznamenal, že pouze za podmínky vzájemného respektování a ohledu vůči základním zájmům každé strany je možná dlouhodobá stabilní spolupráce a uplatnění mechanismu vzájemné výhody.

V pasáži o vztazích s ostatními státy Wang I řekl, že se během roku 2016 staly vztahy Číny s předními státy stabilnější, prohloubila se praktická spolupráce a „kruh přátel“ ČLR se stále rozšiřuje. Zdůraznil, že vedoucí činitelé RF a ČLR měli v letošním roce pět schůzek a dvoustranná praktická spolupráce postoupila na vyšší úroveň.

Wang I dodal, že v roce 2017 hodlá Čína přispět k posílení stability v čínsko-amerických vztazích, vytvořit zdravější a pevnější rámec pro vztahy obou velmocí, rozšířit přátelské vztahy se všemi státy světa.

Není zde článek celý?