Co všechno vláda zkazila v roce 2016?

Foto: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka a první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš

Jakub Černý

Česko

před 28 minutami

Naše milá vláda stihla za posledních dvanáct měsíců poškodit docela dost lidí, což si zaslouží ohlédnutí a hořkou vzpomínku.

Hned od počátku roku 2016 se podnikatelé konečně dočkali kontrolního hlášení. Není nic příjemnějšího, než když vás chce stát co nejčastěji kontrolovat. V televizních zprávách se rozčiloval jistý kominík, proč je takhle zatěžován. Ministr Andrej Babiš (ANO) pak vysvětlil všem kominíkům, že je zapotřebí je kontrolovat, aby nemohli po třech letech fingovaného „učňáku“ začít provádět miliardové podvody s DPH. V zákoně se navíc objevily vysoké sankce, kterým nebylo možné se vyhnout ani v případě malého porušení zákona (či neúmyslného pochybení) a které byly poslanci zrušeny až od června. Kontrolní hlášení je velkou zátěží samozřejmě primárně pro nejmenší živnostníky. Pro některé podnikatele (zřejmě zejména ty starší) je problémem samotná vynucená elektronická komunikace s úřady. V neposlední řadě přináší toto opatření častější (a tedy o to více aktuální) přísun cenných obchodních informací pro daňovou správu. Asi nikdo netvrdí, že účelem zákona bylo zneužívání takových informací ze strany finančních úřadů, nicméně riziko takového zneužití se výrazně zvyšuje.

V lednu se také na internetovém portále „Euro.cz“ objevily znepokojující informace o zbytečně, neúměrně se táhnoucích až tisících dobrovolných registracích k DPH. Podnikatelé, kteří by si jinak mohli uplatňovat daň na vstupu, mají smůlu. Odpovědnost jde za ministrem financí Babišem.

Zároveň od počátku roku opět vzrostla povinná minimální mzda a také jakési mzdové tabulky (tzv. zaručená mzda) pro jednotlivé kategorie zaměstnanců. Na základě rozsáhlých ekonomických výzkumů je přitom prokazatelné, co říká teorie i logika: znatelné zvyšování minimální mzdy vždy nutně vede k propouštění. Pokud tedy nezaměstnanost klesá, je to dáno jedině tím, že zkrátka převážily jiné vlivy. Růst minimální mzdy bývá často přisuzován tlaku odborářů a myšlenkám sociální demokracie. Ve skutečnosti však pro opakované zvyšování vynucené minimální mzdy hlasovali v tomto volebním období také politici z ANO i lidovci. Nikoli v rámci jakéhokoli koaličního kompromisu („něco za něco“). Zcela dobrovolně.

Samostatnou kapitolou táhnoucí se po celý právě končící rok, avšak i v průběhu roku předchozího, byla dokola omílaná online evidence tržeb. Mluví se o ní tak často právem. Poškozuje logicky opět ty nejmenší, zejména pak sezónní či víkendové podniky a také podnikající důchodce. Jistěže nepoškozuje pouze živnostníky, nýbrž i jejich případné zaměstnance. Problémem jsou přitom nejen poměrně vysoké náklady, které si nemůžete ani z malé části odepsat, pokud nemáte proti čemu (neplatíte v daném roce ani pět tisíc korun daně z příjmů), nýbrž také časová náročnost (např. při výpadku spojení s „Babišovou“ centrálou) a riziko extrémních pokut, které mohou menšímu živnostníkovi zlikvidovat nejen živnost, ale i život. Pokutováni přitom můžete být i za chyby (či neprokázané schválnosti) svých zaměstnanců nebo za svá neúmyslná pochybení. Zákon se v roce 2016 dotkl pouze hospod, chatek či penzionů, avšak podle rozsáhlého průzkumu Sdružení místních samospráv již na počátku prosince zaniklo 700 restaurací, většinou malých (venkovských apod.) hospůdek bez teplého jídla. Abychom nezapomněli, jestliže máme obavy ohledně zasílání cenných obchodních informací v kontrolním hlášení, v případě EET (tedy online evidence každého jednotlivého zákazníka) jsou takové obavy násobné. Kromě „chyb“ v samotném úmyslu jsou na pováženou také mnohé chyby v zákoně samotném. EET je nezpochybnitelným dítkem ministra Babiše. Za vznikem projektu však stojí celá vláda, tedy i socialisté a lidovci (s výjimkou několika rebelujících lidoveckých senátorů).

 

V průběhu roku pak poslanci (zejména z ČSSD, KSČM a KDU‑ČSL) schválili nejprve zákaz prodávání o vybraných státních svátcích, pokud máte velkou podlahu (či dlažbu apod.).

Později rozšířili nespravedlivé vratky spotřební daně z pohonných hmot. Zatímco původně zavedla naše současná vláda vratky této daně pouze pro rostlinnou výrobu (jako kdyby se snad nějaký ministr ve vládě pěstováním plodin zabýval), nyní je rozšířila i na chov zvířat. Prokazovat, zda byly pohonné hmoty spotřebovány traktorem na silnici, nebo traktorem na poli, je přitom pofiderní. Je to stejné, jako kdybyste daňově zvýhodnili dejme tomu lehké topné oleje oproti motorové naftě. Ale to je hloupý příklad; taková pitomost snad nikoho nenapadne, že?

Aby byl „rok příkazů a zákazů“ dovršen, bylo ještě nezbytně nutné zakázat kouření ve všech hospodách. I v kuřáckých. I v oddělených kuřáckých místnostech. Navíc musí obsluha u výčepu přestat obsluhovat zjevně opilého hosta.

Někdy si vláda vystačila i bez poslanců. Tak na příklad se rozhodla věnovat 700 milionů těžební společnosti OKD. Tedy přesněji řečeno, peníze by se státu měly vrátit. Ale vzhledem k tomu, jak na tom firma je, nikdo rozumný s vrácením celé částky moc nepočítá. Půjčku prosadil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a nakonec s ní souhlasil i ministr Babiš.

Někdy také při vzpomínkách, co všechno špatného se stalo, zapomínáme na všechno dobré, co nebylo uskutečněno. Vláda již dříve zrušila rozběhnutý tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Upadáme tak do nesoběstačnosti a nákladný projekt stojí kvůli neschopnosti vlády na místě. Obdobně se zbytečně váhá také třeba s elektronickými zdravotními knížkami.

Aby bylo veseleji, byla destruktivní činnost vlády podkreslena kauzou „Čapí hnízdo“. Andrej Babiš tvrdil, že netuší, komu patřila společnost Farma Čapí hnízdo v době, kdy si úspěšně zažádala o dotace z EU pro menší podniky. Babiš tedy ani netušil, komu se tehdy zaručil za stamiliónový úvěr. Stejně tak si nemohl vzpomenout ani Babišův kolega z vrcholných orgánů koncernu Agrofert, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Aby byla ještě větší legrace, uvedl, že má vzhledem ke svému věku špatnou paměť. Posléze Babiš oznámil, že už se dozvěděl, komu tehdy Farma patřila, ale nechtěl veřejnosti jména majitelů prozradit. Nakonec se provalilo, že majiteli byli bratr jeho přítelkyně a dvě jeho zletilé děti. Nevědomky tedy ručil za obrovský úvěr shodou okolností svým nejbližším. Důkazy o tehdejších majitelích Čapího hnízda se však ztratily, což komplikuje další vyšetřování případu.

Abychom skončili pozitivně, udělala vláda vůbec něco opravdu dobrého? Babišovo ministerstvo efektivně, byť zároveň poněkud riskantně pracovalo s vybranými penězi. To však nic nemění na tom, že vládní výdaje byly nezvykle vysoké (bylo v podstatě zneužito hospodářského růstu) a přitom rapidně poklesly investice.

Přejme si tedy do roku 2017 moudřejší vládu. Zda bude takové přání naplněno pokáním vlády současné, nebo výměnou vlády, mají ministři ve svých rukách (či hlavách).

Není zde článek celý?