David Attenborough: Lidé jsou pro planetu jako morová rána

David Attenborough

David Attenborough

Lidé jsou podle Davida Attenborougha pro Zemi morová rána, jejíž dopad je třeba snížit omezením růstu obyvatelstva

Populární televizní moderátor prohlásil, že lidé masivní spotřebou přírodních zdrojů ohrožují existenci vlastního i ostatních druhů.

Jediným způsobem, jak podle něj zachránit planetu před hladomorem a masovým vymíráním druhů, je omezení tempa růstu populace.

„Jsme pro Zemi jako morová rána. Během příštích asi padesáti let už o tom nikdo nebude moci pochybovat. Nejde přitom jen o klimatické změny; je to otázka prostoru, půdy k vypěstování potravin pro ty nekonečné zástupy. Buď sami omezíme růst populace, nebo to příroda udělá za nás – a vlastně už se to děje,“ řekl pro Radio Times.

Sir David, patron kampaně Population Matters, už dříve varoval před „hrozivou populační explozí“ a vyzval k podpoře sexuální osvěty a dalších metod dobrovolného omezování růstu populace v rozvojových zemích.

„Neustále vysíláme reportáže o hladomorech v Etiopii; a co se tam děje? Je tam až moc lidí. Nedokáží se sami uživit – a není nelidské to říct, protože je to pravda. Dokud lidstvo nenajde nějaké řešení a nedospěje k celoplanetárnímu náhledu na celou věc, bude se to jen dál zhoršovat.“

Attenborough, jehož přelomové televizní pořady počínaje Životem na Zemi od pondělí opakuje BBC2, promluvil také o proměně přírodopisných dokumentů v průběhu své dlouhé kariéry.

Moderátoři jako on sám se podle jeho mínění postupně stávají přežitkem, protože dnes už kamera sama dokáže vypovědět celý příběh.

„Nejsem si jistý, jestli je nový Attenborough vůbec potřeba. Čím déle to děláte, tím méně lidí, kteří stojí mezi kamerou a zvířetem a mávají rukama, potřebujete.“

„Postavit někoho před kameru, aby popisoval zvířecí chování, místo toho, abyste ho skutečně ukázali, je podstatně levnější. A taky rychlejší. Ale ty pečlivě připravené dokumenty, kde si hrajete s komentářem, pečlivě volíte slova k obrazům, jako by dnes vycházely z módy.“

Článek Louise Grayové David Attenborough – Humans are plague on Earth vyšel na stránkách The Daily Telegraph 22. ledna 2013.

Není zde článek celý?