Generál NATO ve výslužbě prohlásil, že blok úřadování Trumpa „nepřežije“

Všichni američtí spojenci v Evropě si musí uvědomit, že Severoatlantická aliance nemusí přežít první funkční období prezidenta Trumpa, prohlásil v rozhovoru pro list Politico bývalý zástupce velitele aliančních sil v Evropě sir Richard Shirreff.

Podle generála první iniciativy nového amerického prezidenta v zahraniční politice spolu s jeho rétorikou nevěstí NATO nic dobrého. Shirreff je toho názoru, že blok může zachránit pouze oddanost všech členů aliance pátému článku severoatlantické smlouvy, podle kterého útok na jednoho člena aliance se interpretuje jako agrese proti všem spojencům.

Trump mezitím několikrát prohlašoval, že Washington bude plnit své závazky pouze v případě, že Evropa bude financovat pobyt amerických vojsk na svém území. Tento přístup podle generála přivede k smrti aliance. „Pokud on (Trump) bude nadále zpochybňovat základy vzájemné důvěry a kolektivní bezpečnosti, NATO dalších pět let nepřežije,“ tvrdí Shirreff.

V případě, že Spojené státy odmítnou plnit své závazky „odstředivé síly, které země rozdělují, zvítězí nad silami, jež různé národy naopak sjednocují.“

Není zde článek celý?