Jak mohou zastavit liberálové nástup ultrapravice? Tvrdou a neústupnou obhajobou civilizovaných postojů


3. Veďte, nenásledujte

Považujte průzkumy veřejného mínění jen za částečnou, nedokonalou signalizaci názorů, nikoliv za konečné, spolehlivé údaje. Používejte sociálních sítí k vysvětlování faktů, k opravování omylů a postavte se jasně proti idiocii. Neexistuje žádný „lid“ – ani „britský lid“, a tedy ani „český lid“. Naštěstí je obyvatelstvo příliš rozrůzněno a rozhádáno, než aby se dalo nacpat do takové škatulky.

4. Respektujte pocity křivdy, avšak neustupujte

Je nutno přiznat a respektovat, že mnoho lidí má pocit křivdy. To je nutno uznat. Avšak v žádném případě neustupujte lidem, kteří chtějí uzavřít hranice. Největším problémem nejbližší budoucnosti je počítačová automatizace. Požadujte, aby vláda předložila strategii, jak bude tento problém řešit.

5. Postavte se důrazně na obranu imigrace

Imigrace není jen ekonomická nutnost, ale je kulturně nezbytná a prospěšná. Razantně bojujte proti negramotné představě, že z imigrace není žádný prospěch. Netoleruje infantilní zkreslování „imigrace“ jako zdroje všeho zla. Požadujte dospělost ve veřejném diskursu. Buďte neúprosní.

6. Podporujte integraci

Nepleťte si liberalismus s relativismem. Prezentujte imigraci jako příležitost, nikoliv jako břemeno. Požadujte dostatečné zdroje na financování učení češtiny. Respektujte a oslavujte rozdílnost, avšak definujte povinnost dodržovat zákony, sociální odpovědnost a kulturní normy, které musejí dodržovat všichni.

7. Bojujte v budoucích válkách, ne ve válkách minulých

Úspěšná politika vyžaduje nesentimentální připravenost identifikovat problémy dneška, ne včerejška. V roce 2017 jsou problémy méně specifické než v minulosti: globalizace (příležitosti a nespokojenci), islamistický a ultrapravicový extremismus, kult autokracie, podporovaný populismem, globální oteplování, důsledky lidské dlouhověkosti. Buďte nekompromisní při zaměření na svá témata. Nedovolte, aby téma debaty určovala druhá strana.

8. Nedělejte fetiš z „jednoty“

Poučením z roku 2016 je, že jste ve válce a prohráli jste první kolo. Odmítněte mlhavou rétoriku, že je zapotřebí „jednotného národa“. Nastal čas pro politický boj. Nebojte se vystupovat jasně a hájit jasné, konkrétní postoje. Definujte své hranice, za něž nemůžete jít a energicky je obhajujte. Nastala největší politická válka od pádu komunismu. Bojuje autokracie proti demokratickým institucím, liberalismus proti tradicionalismu, stavění zdí proti otevřenosti. Ultrapravice tomu dobře rozumí. Rozumíte tomu vy?

9. Požadujte aktivitu veřejnosti. Demokracii si lidé zachrání jen, pokud za její hodnoty budou bojovat

Churchill, Kennedy, Mandela: velké osobnosti vždycky od veřejnosti vyžadovaly „úsilí, slzy a pot“. Pamatujte, co odpověděl Benjamin Franklin té ženě, která se ptala, jakou vládu chtějí vytvořit američtí Otcové zakladatelé: „Demokracii – pokud si ji dokážete udržet.“ Voliče neirituje, když od nich chcete, aby se chovali vlastenecky a aby jednali na ochranu občanských svobod. Avšak voliči trestají líné a lživé přísliby (že po odchodu z Británie dostane britské státní zdravotnictví dalších 350 milionů liber týdně? Že Trump znovu otevře uhelné doly?). Mějte odvahu deklarovat otevřeně, že řešení, která stojí zato, nejsou nikdy lehká.

10. Buďte trpěliví

Tohle bude dlouhý boj. Budeme zaznamenávat porážky. Avšak – pokud neztratíte nervy – ukáže se všem, že je ultrapravicová revoluce podvod.

Odpočiňte si o Vánocích a pak do boje. Měkký liberalismus už nestačí. Je načase výrazně přitvrdit.

Podrobnosti v angličtině ZDE


<!–

–>

<!–

–>


Není zde článek celý?