Jakub Černý: Prodej jízdenek v metru končí. Kvůli EET

Ilustrační foto

Jakub Černý

Česko

22.12.2016

Online evidence tržeb se bude vztahovat téměř na každého živnostníka včetně obvodních či veterinárních lékařů, prodejců vánočních kaprů či zelinářů na pravidelných trzích. Stejně tak EET zatíží většinu firem s výjimkou bank či veřejných záchodů.

Bude se vztahovat na hotovost i platební karty. Pokud podnikatel přijímá za svou činnost pravidelně peníze bezhotovostním převodem, vykonává činnost, která není ojedinělá. Pak už jen stačí, aby jednou jedinkrát přijal omylem peníze v hotovosti, a bude si muset pořídit veškeré potřebné vybavení („online pokladnu“, kvalitní tiskárnu, připojení na internet ve své provozovně apod.). Jestliže si navíc uvědomí až dodatečně, že měl zaslat na „Babišovu“ centrálu informace o službě zákazníkovi, za kterou bylo zaplaceno v hotovosti, hrozí mu až dvě půlmiliónové pokuty (jedna za neodeslání obchodních informací a druhá za nevydání nově vymyšlené účtenky).

Firmy, které běžně přijímají peníze převodem na svůj bankovní účet, se tak budou snažit vyhnout placení na pokladnách, nebo se přinejmenším budou snažit omezit počet provozoven s pokladnami. Kromě toho jistě omezí vydávání různých brožur či katalogů placených lidmi v hotovosti třeba ve firemních stáncích.

Takový osud čeká také pražský dopravní podnik. Alespoň to vyplývá z interního dokumentu, který má Svobodné fórum k dispozici. Opatření je dáno výslovně do souvislosti s přípravou na EET a prodej jízdenek končí společně s koncem roku 2016. Řada lidí, zejména turistů, byla dosud zvyklá kupovat si jízdenky přímo ve vybraných stanicích metra. Nyní by si však každá stanice musela pořídit uvedené potřebné vybavení, výdej jízdenek by byl občas zřejmě pomalejší a hlavně by dopravnímu podniku hrozila zmíněná likvidační pokuta až milión korun za každou jednotlivou vydanou jízdenku, která by nebyla nahlášena na „Babišovu“ centrálu. To všechno bez jediné přidané hodnoty pro podnik samotný. Babišovým cílem je pouze, aby Praha jakožto vlastník podniku nešidila na daních.

Jízdenky si tak bude možné koupit jedině v předprodejích nebo v automatu. Prodejní automaty na štěstí nejsou a nebudou Babišem sledovány. Poslední možností pak jsou SMS jízdenky. Na ty se však EET vztahuje, takže kromě jízdenky obdržíte v budoucnu na svůj mobil také SMS s nově vymyšlenou „Babišovou“ účtenkou obsahující onen dlouhý „fiskální identifikační kód“.

Užijme si v MHD poslední chvíle bez EET.

Není zde článek celý?