Jenny Nowak: Německo versus Česko. Tak trochu jiný svět

Foto: ČTK/DPA

Ilustrační foto

Jenny Nowak

Názory

24.12.2016

To, co se v pondělí 19. prosince odehrálo na vánočních trzích v Berlíně, je hrůzostrašná tragédie. Otřesný ničím neomluvitelný zločin. Na tom se asi shodnou všichni, kteří k druhu Homo sapiens náležejí nejen vnějším vzhledem. Stejně jako všichni lidé hodni toho jména pocítí soucit s oběťmi i s pozůstalými po řádění teroristy.

Jinak už se ale reakce diametrálně rozcházejí.

Co po teroristickém útoku řekne německý prezident?

„Stojíme na pevném základě a stojíme společně – v Německu, v Evropě a všude tam, kde lidé žijí a chtějí žít svobodně,“ prohlásí Joachim Gauck. A dodá: „Nenávist pachatelů nepovede k naší nenávisti. Nerozdělí nás. Naše soudržnost nezeslábne. Ale víme, že tento útok byl stejně jako ty předchozí namířen proti nám všem. … Nyní jsme otřeseni, ale naším přesvědčením tyto skutky neotřesou.“

Nepodléhejme strachu, vyzývá spolu s kancléřkou Merkelovou německou společnost, protože přesně tohle je cílem všech teroristů světa. Neustupujme, nevzdávejme se svých hodnot a neoplácejme plošnou nenávistí vinným i nevinným.

A co řekne český prezident?

„Žádné uprchlíky na území České republiky,“ zopakuje svůj nesmiřitelný, odporně nelítostný postoj. Vždyť co je Miloši Zemanovi po tom, že například válka v Sýrii vyhání tisíce zoufalých lidí z domovů, že v Aleppu nezůstává kámen na kameni, že bomby rvou na kusy děti i pacienty v nemocnicích. „Ani jednoho!“ trvá na svém.

Bezpečnostní opatření, například na Hradě, jsou podle něj důležitá a odůvodněná. Tím myslí mimo jiné opatření spočívající zejména v umělém kumulování davů tam, kde by za normálních okolností žádné davy nevznikaly – ve frontách u bezpečnostních rámů.

Fakt, že se na Hradě v těsné blízkosti prezidenta coby jeho nejbližší spolupracovníci pohybují osoby bez prověrky, hlavě státu nebezpečný nepřipadá. To prý neřeší. Očividně. Proč by mu mělo vadit, že nad tím kroutí hlavou i tajné služby jeho vlastní země?

Co udělá Němec den po útoku na vánoční trhy?

Jde na vánoční trhy.

Co udělá průměrný Čech?

Začne ve veřejných diskuzích chrlit gejzíry agrese a nenávisti, vyhánět či rovnou (zatím naštěstí jen písemně) „střílet“ nejen všechny migranty včetně žen a dětí, nýbrž i muslimské starousedlíky, kteří mají u nás doma či kdekoli jinde dům, práci a rodinu.

Ze statistiky vyplývá, že v Německu se do pomoci uprchlíkům nějakým způsobem aktivně zapojuje přibližně osm milionů lidí, což je zhruba každý desátý. V zemi, která se od počátku migrační krize potýká s ohromným přílivem přistěhovalců a s nevyhnutelnými problémy, které to samozřejmě přináší.

Vzhledem ke striktnímu vypořádání s bolestivým stigmatem nacistické minulosti – i s tím, co to jim samým nakonec přineslo – jsou Němci možná víc než jiné národy citlivé na jakýkoli náznak uplatňování kolektivní viny. A proto můžeme už od prvního dne po útoku vidět muslimy modlící se spolu s křesťany za oběti tragédie…

Němci – kteří jsou svým způsobem všichni „oběťmi“ migrační vlny – sice přijímají smysluplná bezpečnostní opatření, ale současně odmítají podlehnout všeobecné nenávisti, zaměřené na celá etnika, národy či náboženství, a umíněně dál chodí na trhy, nakoupit dárky, dát si svařák a Wurst, aby tak dali najevo, že svobodné a hrdé němectví (a evropanství) jim žádný terorista nikdy nevezme.

U nás, kde téměř žádní uprchlíci nejsou a kde téměř nikdo zatím žádného ani koutkem oka nespatřil, nabývají opatření klasického nádechu Kocourkova.

Tak například v Uherském Brodě – světové metropoli v hledáčku tzv. Islámského státu – vánoční trhy (míněno všech deset stánků) pro jistotu rovnou zrušili a zakázali.

Politici, prezidentem počínaje přes ministra financí opakujícího nehoráznou lež o tom, že migrační vlnu vlastně způsobila Merkelová tím, že migranty „pozvala“, až po postavičky z nesystémových až extremistických stran, si nadšeně mnou ruce a hřejí polívčičku. Čím hůř, tím líp. Je úplně jedno, zda jsou bezpečnostní opatření účelná a účinná, nebo naopak úplně nesmyslná – hlavní je, že jsou viditelná. Pro politické body cokoli. A od voličů záměrně očkovaných strachem a nenávistí se jen sypou.

Co se to s námi stalo? Kde jsme nechali lidskost a rozum?

Není zde článek celý?