Komise OSN nedokázala zjistit viníky ostřelování humanitárního konvoje v Sýrii

Komise OSN nedokázala zjistit, kdo zaútočil 19. září na humanitární konvoj v syrském Aleppu.

V zprávě komise OSN se praví, že „i když byl příčinou incidentu letecký útok, není možné zjistit vykonavatele nebo několik vykonavatelů.“ Experti rovněž sdělili, že nemají důkazy toho, že šlo o záměrný útok na humanitární objekt.

Komise OSN podotkla, že „možnost podniknutí útoků podobných tomu, ke kterému došlo 19. září 2016,“ měla letadla sil mezinárodní koalice, ruského nebo syrského válečného letectva, zatímco ozbrojené oddíly opozice nemohly letecký útok vykonat.

„Komise konstatovala, že žádná ze stran neučinila předpoklad ohledně účasti letounů mezinárodní koalice, a že jejich nasazení je krajně nepravděpodobné,“ praví se v posudku.

Experti OSN vyzdvihli rovněž jednotlivé zprávy, že „syrské letectvo mohlo velmi pravděpodobně podniknout tento útok,“ a dodali, že útok mohl být vykonán třemi syrskými vrtulníky Mi-17, po kterých následovala tři neidentifikovaná letadla. Je také možná účast jednoho ruského letounu.“

V zprávě se zdůrazňuje, že komise „nebyla s to dospět k určitému závěru,“ „víc než to, ruská a syrská vláda popřely obvinění o účasti na incidentu.“

Ruské ministerstvo obrany předtím prohlásilo, že ruská a syrská letadla na konvoj neútočila. Vojenský úřad rovněž sdělil, že v okrese, kterým projížděl humanitární konvoj, byl zpozorován bezpilotník mezinárodní koalice.

Ruští vojáci také prozkoumali video z místa činu a prohlásili, že nezjistili příznaky zásahu humanitárního konvoje. Na videozáznamu jsou jen stopy po požáru, jenž se časově shodl se zahájením útoku teroristů fronty Džabhát an-Nusrá na Aleppo.

Není zde článek celý?