Kreml schvaluje možné zapojení Kissingera do usmíření Ruska s USA

Moskva by uvítala zapojení bývalého ministra zahraničí USA Henryho Kissingera do procesu obnovování vztahů mezi Ruskem a USA, avšak otázka jeho účasti je výsadou Washingtonu, prohlásil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Kissinger je i nadále jedním z nejmoudřejších politiků, věci znalých expertů, který je mimo jiné schopen velice hluboké expertízy toho, co dělá Rusko v oblasti rusko-amerických vztahů,“ řekl v úterý Peskov novinářům.

Německý tabloid Bild oznámil s odvoláním na analytickou zprávu „západoevropských tajných služeb“, která vychází z „informace Trumpova týmu“, že zvolený prezident USA Donald Trump usiluje o zrušení protiruských sankcí a o uznání „sféry vlivu Ruska na prostoru mezi Polskem a Íránem, Afghánistánem a Čínou“ na doporučení Kissingera, který se má stát zprostředkovatelem mezi Moskvou a Washingtonem.

„Když najdou takové expertní poznatky a za celé desetiletí nahromaděné nesmírně bohaté zkušenosti nějakým způsobem uplatnění, pak bychom to bezesporu jedině uvítali. Ovšem tato potřeba a uplatnění těchto zkušeností, to není naše věc, je to věc našich amerických kolegů, a nemůžeme do toho zasahovat“, řekl Peskov, když odpovídal na otázku, jestli může Kissinger nějak ovlivnit otázku sblížení Moskvy a Washingtonu.

Není zde článek celý?