Krvavé šaty západní propagandy

bana

Obr. Sedmiletá syrská dívka Bana z východního Aleppa

V jednom ze svých předchozích materiálů „Válka nemá dětskou tvář“ jsem se dotkl tématu západní propagandy, která používá obraz dětí války ke svým nekalým účelům a naopak ignoruje opravdu děsivé skutečnosti válečných zločinů, když je to pro západní politiky nevýhodné. Tehdy jsem zmínil fotografie dětí z těch konfliktů, které již proběhly, a porovnal je s dívkou z Děbalceva. Tento materiál bude věnován současným konfliktům a tomu, jak západní média falšují a záměrně manipulují veřejné mínění.

„Strýček Mustafa“

Úspěchy VKS RF a syrské armády v Aleppu nedávají odpočinout západním představitelům, kteří s mezinárodním terorismem bojují jen na oko, ale ve skutečnosti ho podporují. K tomu, aby očernili vítězství Ruska a Sýrie v Aleppu, má Západ ten správný nástroj – média. A západní novináři se neštítí používat špinavé metody, pokud chtějí svůj úkol splnit. Jejich krédo je: nemůžeš-li najít – vyrob.

19. prosince egyptské ministerstvo vnitra oznámilo, že v provincii Port Said byli zadrženi 12letá dívka a 8letý chlapec spolu s pěticí dospělých, včetně rodičů dětí. Skupina pořizovala snímky na pozadí ruin budovy, postavené nelegálně a stržené na základě rozhodnutí úřadů. Policista jedoucí kolem si všiml dívky „v krvi“.

Ministerstvo vnitra Egypta zveřejnilo video, na kterém dívka — hrdinka pořizovaných snímků, které měly údajně vzniknout v syrském městě Aleppo — vypráví o natáčení.

„Strýc Mustafa řekl, že si mám vzít ty krvavé šaty a on že udělá pár fotek,“ říká dívka, kterou kvůli fotografování oblékli do bílých šatů potřísněných červenou barvou a do ruky jí dali rovněž „krví“ umazaného plyšového medvídka.

Fotograf se přiznal, že se chystal dát na internet fotky s nadpisem „Krev dětí Aleppa“.

O tom, co by se s těmito snímky dělo dál, pokud by falšování nebylo zjištěno, nemusíme dlouho přemýšlet. Již hodinu po zveřejnění by se ocitly na hlavních stránkách všech informačních zdrojů Západu s nadpisy „Rusko vraždí děti!“

„Bana“

Učinil jsem takový závěr nikoli náhodou, protože západní média již byla do přebírání zpráv z falešných účtů na sociálních sítích zapletena. Ukázkovým příkladem je sedmiletá syrská dívka z východního Aleppa jménem Bana. Twitter-účet dívky pravidelně informoval celý svět o bombardování VKS RF obytných čtvrtí východního Aleppa, kde měli svou základnu islamisté.

Své záznamy dívka vedla v anglickém jazyce a používala aforismy, které cizinci obvykle ignorují a raději používají jednoduchá vyjádření. Na následných videích děvčátko rozhodně nemluví anglicky na takové úrovni, jakou předvádělo ve svých twittech.

Je pravděpodobné, že vést účet Bani pomáhal její „přítel“, pravidelně v zápisech připomínaný. Abdulkafi Alchamdo je tu představován také jako učitel i jako redaktor a také jako aktivista. V „Přátelích“ na Twitteru a Facebooku má tento mladý Syřan v podstatě samé aktivisty ozbrojené opozice a teroristických organizací.

Jako skutečné sídlo hlavních aktérů tohoto příběhu někteří uživatelé sítě uvádějí turecké město Gaziantep. Město je známé nejen jako základna pro mnoho západních neziskovek a novinářů. Nachází se v blízkosti silně zničených kurdských sídel, která mohou sloužit jako „kulisy“ pro scény zničeného Aleppa.

Zajímavý je výběr účtů, malá dívka používá. Mezi nimi není nikdo, kdo by nebyl politikem, občanským aktivistou nebo novinářem. Většina z nich jsou zanícení zastánci opozičních hnutí v Sýrii.

V posledních týdnech, v souvislosti s tím jak úspěšné se probojovávala syrská vojska hluboko do území Aleppa, zápal nadšení na účtu Bany začal stoupat. Prakticky každý den Fátima (matka dívky) nebo její dcera psaly o tom, že každé další ostřelování je může zabít.

Nakonec jedna z bomb zničila dům dívky a nyní jsou prý „nuceny“ žít doslova na ulici s rizikem zemřít hladem nebo infekcemi. Samozřejmě internet a elektřinu má rodina Bany k dispozici. Vysvětlují to tím, že mají satelitní internet a solární baterie.

Původně scénáristé plánovali Banu „zabít“, ale potom rychle změnili názor. 3. prosince mnozí uživatelé internetu objevili záznam v účtu syrské dívky od její matky, která oznamovala, že právě „viděla její mrtvolu“. Po několika minutách se však ukázalo, že mrtvola patřila nějaké jiné dívce a Bana je stále naživu.

Drobné manipulace ve velké informační válce

Drtivé vítězství Ruska a Sýrie v Aleppu znervóznilo Západ a ten začal dělat chyby. Tím ukázal světu svou tvář. Dříve se takové chyby nedělaly. Jejich práce v Donbasu byla mnohem jemnější než otevřené „informační údery“ v Sýrii. Ale klamu v jemných manipulacích není méně.

Je třeba přiznat, že západní novináři jsou v tomto oboru odborníky. Snaží se být objektivní, dostali totiž akreditaci od obou stran konfliktu, což nelze říci o jejich ukrajinských kolezích, kteří pokračovali v bajkách o „sebeostřelování“ „separatistů“, zatímco seděli v Kyjevě.

Slavní západní fotokorespondenti dělali snímky, a poté je poslilali do redakce. Na stránkách se pak objevily fotografie z obou stran fronty. Fotografie tragické, smutné a působivé. Každý snímek vyvolává bouři emocí, od vzteku až po zoufalství. Ale veškerý smysl propagandy není ve fotografiích, ale v titulcích, které je doprovázejí.

Tisková agentura „The Atlantic“ publikovala článek a fotografický materiál pod názvem „Caught in the Crossfire in Eastern Ukraine„. Mě zaujaly 2. a 4. fotografie. Na druhé fotografii jsou zachyceny důsledky ostřelování „Grady“ v Mariupolu. Autoři publikace s jistotou tvrdí, že město utrpělo v důsledku dělostřeleckého ostřelování „proruskými separatisty“. Ale na 4. snímku jistota autorů mizí. Zde novinář pouze konstatuje skutečnost, že tělo muže leží na zemi po ostřelování autobusové zastávky. Autoři cítí, že zmínit pachatele válečného zločinu, by tu bylo nevhodné.

Známý španělský fotograf Assosiated Press Manu Bravo vytvořil slavný snímek z pohřbu čtyřletého Arťoma, kde nad rakví chlapce se sklání jeho otec Vladimír, zakrývá si dlaní oči a pláče. Bohužel ale autor snímku nezmínil, na kom leží vina za smrt malého kluka z Doněcka. Pro západní obyvatele je totiž připraven jiný nepřítel — Rusko, které údajně sáhlo na suverenitu nezávislé Ukrajiny.

Oběti západní propagandy

Tato fakta jsou jen kapkami v moři lží. Pokud bychom analyzovali další informační vydání, pak by se takových našlo velmi mnoho. Menší manipulace s fakty, zamlčování, falšování až po otevřené lži — tím vším jsou zanešeny články západních novinářů. Pravda se v nich objeví pouze tehdy, když je pro západní politiky prospěšná. Jako třeba případ s utopeným syrským chlapcem. Tím evropští politici vysvětlili svým občanům nutnost přijetí arabských uprchlíků. Následkem manipulací veřejného mínění zejména arabského obyvatelst va, kterému západní média vyprávěla o bombardování civilistů v Aleppu, byl zabit ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov.

Za pět let války v Sýrii, kterou vyvolaly USA, zemřelo podle hrubého odhadu více než 14 tisíc dětí — skutečných a ne naaranžovaných obětí teroru, který přišel na syrskou půdu. Od začátku konfliktu v Donbasu, který rozpoutali kyjevští kumpáni Washingtonu, bylo podle OSN 22 137 lidí zraněno, 9 553 zemřelo a z toho asi 2 tisíce byli civilisté. Skutečná čísla jsou však mnohem vyšší, než jaká předložilo OSN.

Byly tyto oběti cílem, který sledoval civilizovaný Západ?

Jsou schopna západní kapesní média obyvatelům tyto události vysvětlit?

Nebo se pravda bude muset skrze zdi dezinformací probít, aby zasadila finální úder po západních politicích?

Zdroj: http://news-front.info/2016/12/21/krovavoe-plate-zapadnoj-propagandy-denis-grigoryuk/

loading…

Není zde článek celý?