Lavrov navrhuje vyhostit z Ruska 35 amerických diplomatů

Foto: ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Autor: ČTK

Svět

30.12.2016

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na protiruské sankce Spojených států dnes navrhnul prezidentovi Vladimiru Putinovi vyhoštění 35 amerických diplomatů. Informovala o tom agentura TASS. Washington ve čtvrtek oznámil, že kvůli ruským snahám ovlivnit prezidentské volby v USA uvalil na Moskvu sankce a rovněž vypověděl 35 ruských diplomatů.

Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle Lavrova nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Lavrov také dodal, že nové americké sankce nezůstanou bez odpovědi.

Spojené státy v rámci sankčních opatření zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU.

Doplnění, 11:56:

Lavrov v televizním projevu uvedl, konkrétně Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě. Dále nebudou moci američtí diplomaté využívat rekreační zařízení na předměstí Moskvy a skladiště jižně od ruské metropole.

Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve informovala, že ruské úřady rovněž rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v metropoli.

Spojené státy v rámci sankčních opatření rovněž zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili.

Není zde článek celý?