Moskva vznesla Kyjevu dotaz na ochotu přijmout ukrajinské vězně z Krymu

Ruské MZV vzneslo Kyjevu dotaz na předání 17 Ukrajinců, kteří si odpykávají tresty na Krymu, oznámila zmocněnkyně pro lidská práva Taťjana Moskalkovová.

„Máme v nejbližších plánech projednání otázky přemístění odsouzených občanů Ukrajiny, kteří se nacházejí nyní v nápravných zařízeních na území Krymu a jiných subjektů Ruské federace. Byla pro to už vykonána určitá práce a shromážděny potřebné dokumenty. MZV RF vzneslo MZV Ukrajiny dotaz na potvrzení jejich ukrajinského občanství, a musíme také dostat potvrzení toho, že ukrajinská strana je ochotna tyto občany přijmout, aby si odpykávali tresty na území Ukrajiny“, sdělila Moskalkovová telefonicky zpravodaji RIA Novostii

Ombudsmanka rovněž oznámila, že se obrátila na svou ukrajinskou kolegyni Valerii Lutkovskou se žádostí o pomoc v sestavení „maximálně úplného“ seznamu občanů Ruska, kteří se nacházejí v ukrajinských věznících.

„Budeme prohlubovat naši spolupráci, alespoň jsme k tomu odhodláni, a vzájemné monitorování podmínek věznění občanů Ukrajiny na území Ruska a občanů Ruska na území Ukrajiny pokládáme ze efektivní a pro lidi důležité, zejména v podmínkách nynější politické konfrontace mezi oběma státy. Necháváme politiku stranou a myslíme si, že zmocněnci pro lidská práva by měli pracovat stejně jako lékaři, tedy bez hranic“, dodala Moskalkovová.

Není zde článek celý?