MZV RF: vyslání pozorovatelů OSN do Aleppa musí odsouhlasit Damašek

Vyslání pozorovatelů OSN do Aleppa musí být provedeno se souhlasem syrských úřadů, píše se ve zprávě ruského ministerstva zahraničí.

Jak uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, v pondělí ruský náměstek ministra zahraničí Gennadij Gatilov přijal skupinu hlav diplomatických úřadů severských zemí (Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko a Island) v Rusku.

„Partneři byli informováni o humanitární situaci v Sýrii s důrazem na opatření přijatá Ruskem při evakuaci z východního Aleppa a zabezpečení jeho obyvatelům přístupu k humanitární pomoci. V této souvislosti jsme se zabývali průběhem jednání Rady bezpečnosti OSN o návrhu rezoluce o vyslání mezinárodních pozorovatelů do této oblasti.

Ruská strana zdůraznila, že jejich činnost by měla být prováděna v souladu s pravidly mezinárodního humanitárního práva, což mimo jiné stanovuje, že tato humanitární činnost musím být odsouhlasena syrskou vládou,“ uvádí se v dokumentu.

Jak se očekává, v pondělí proběhne hlasování Rady bezpečnosti OSN ohledně kompromisního návrhu rezoluce o přítomnosti pozorovatelů v syrském Aleppu.

Není zde článek celý?