Na MZV RF uvedli příčiny, které v roce 2016 zkomplikovaly dialog s USA

Dialog Moskvy s Washingtonem zkomplikovala v roce 2016 Bílým domem prosazovaná agresívní politika „systematického zadržování“, praví se ve zprávě ruského ministerstva zahraničních věcí, věnované hlavním zahraničněpolitickým výsledkům roku 2016.

„Na vystupňování rusofobie byla zaměřena zinscenovaná informační kampaň vybudovaná na základě lživého obvinění Ruska z vměšování do průběhu prezidentských voleb v USA,“ praví se ve zprávě.

Jak zdůraznili na ruském MZV, Rusko se v roce 2016 vytrvale snažilo přesvědčovat americkou stranu o nutnosti normalizace dialogu na základě rovnoprávnosti a vzájemného respektování zájmů obou zemí. „Přitom je nezbytné urovnat zastaralé problémy ve dvoustranných vztazích: únosy našich občanů americkými tajnými službami v třetích zemích, porušování práv adoptovaných dětí z Ruska ve Spojených státech,“ praví se v dokumentu.

Jak dále poukazují na MZV, součinnost Ruska s USA přesto pokračovala v celé řadě oblastí, odpovídajících ruským zájmům a úkolům zajištění mezinárodní bezpečnosti.

„Mimo jiné i v rámci urovnání syrské krize a také při plnění Smlouvy o opatřeních zaměřených na další omezování strategických útočných zbraní z roku 2010, a desítek dalších dvoustranných dohod. USA byly nuceny přiznat krach pokusů „izolovat“ Rusko na mezinárodní scéně: uskutečnily se dvě schůzky prezidentů, 14 schůzek ministrů zahraničí a dvakrát navštívil Moskvu ministr zahraničí USA,“ praví se ve zprávě.

Není zde článek celý?