Naftogaz Ukrajiny podepsal dohodu o úvěru 500 milionu USD na nákup plynu

Naftogaz Ukrajiny podepsal úvěrovou dohodu o zapojení úvěrové linky na záruku Světové banky v částce 500 milionů USD na nákup plynu, oznámila v sobotu tisková služba společnosti.

„Naftogaz Ukrajiny podepsal úvěrovou dohodu se Citibankem a Deutsche Bankem o poskytnutí obnovitelné úvěrové linky denominované v eurech pro nákup plynu v částce 500 milionů USD. Tato úvěrová linka se zabezpečuje zárukou Světové banky, což se zabezpečuje ze své strany státní zárukou v rámci dodatečného formování energetického fondu“, podotýká se ve zprávě společnosti.

Platnost úvěrové linky činí čtyři roky: dva roky na načerpání plynu a dva roky na zaplacení úvěru. Přitom bylo oznámeno, že podmínky úvěru jsou ekonomicky výhodnější ve srovnání s jinými úvěrovými dohodami Naftogazu. Podle podmínek kontraktu bude Naftogaz i nadále kupovat plyn podle platných smluv, a změní formu jejich zaplacení z předplacení na zaplacení dodávek. Přitom se Naftogaz zavazuje zaplatit poskytované úvěry v průběhu 12 měsíců po jejich poskytnutí.

Dohoda rovněž předpokládá, že Naftogaz bude moci využít úvěru na načerpání plynu jak ze západního, tak i z východního směru. Rozhodnutí o směrech importu plynu se bude přijímat na základě konkurenceschopnosti nabídek dodavatelů.

Není zde článek celý?