Návrh rezoluce OSN předpokládá sankce proti syrským společnostem

Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN předložený Francií a Británií předpokládá sankce proti 11 Syřanům a 10 syrským organizacím a společnostem, které měly, jak se předpokládá, něco společného s použitím chemických zbraní v této zemi, informuje agentura Associated Press s odvoláním na dokument.

Jak vyplývá z návrhu rezoluce, bude pro všechny země platit zákaz na dodávky syrské vládě vrtulníků, které byly podle názoru vyšetřovatelů použity během chemických útoků.

Podle údajů agentury je mezi jedenácti Syřany, kteří mají být podle návrhu rezoluce zařazeni do sankčního seznamu, Amr Armanzi, generální ředitel syrského vědecko-výzkumného střediska, devět stávajících a bývalých armádních činitelů a kromě toho ředitel jednoho oddělení syrského ministerstva obrany, které údajně napomáhá výrobě chemických zbraní. Kromě toho mohou být sankce uvaleny i na samotné syrské vědecko-výzkumné středisko a také na několik vládních společností a závodů, které jsou podle předpokladu spojeny s výrobou chemických zbraní.

Mise zabývající se vyšetřováním případů použití chemických látek pro vojenské účely v Sýrii byla vytvořena 13. listopadu. Prozatím experti vypracovali čtyři zprávy, v nichž jsou shrnuty výsledky vyšetřování chemických útoků v Sýrii. Zodpovědná za tři z nich je, jak stojí ve zprávě, syrská vláda, bojovníci fronty Islámský stát, zakázané v Rusku a řadě dalších zemí, nesou odpovědnost za jeden útok. V listopadu byla na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN činnost komise pro vyšetřování chemických útoků prodloužena o rok.

Není zde článek celý?