NÁZOR. „Domovní prohlídka u Putina“: na Ukrajině vymysleli nové show

Z Ukrajiny přicházejí zprávy – jedna podivnější než druhá. Jeden kyjevský obvodní soud vydal usnesení, povolující ukrajinským vyšetřovatelům provést domovní prohlídku v kancelářích administrativy prezidenta RF. To znamená v samotném centru Moskvy.

Chtějí hledat dopis Viktora Janukovyče Vladimiru Putinovi, v němž ho žádal o vstup ruských vojsk na území Ukrajiny na jaře 2014.

Z podání této žádosti nyní ukrajinská strana obviňuje Janukovyče. Vyšetřovatelé tvrdí, že existují fotokopie dokumentu, které byly předloženy v OSN. Ale je třeba originál. V podmínkách státního převratu a hromadného násilí v kyjevských ulicích bylo Janukovyčovo rozhodnutí poprosit sousední stát o pomoc vysvětlitelné.

Zajímavá je druhá věc: jak si ukrajinské vedení představuje prohledávání kanceláří administrativy prezidenta Ruska? Kdo to bude dělat, jak a na základě čeho? Pokusy najít přijatelnou odpověď vedou k jedinému závěru: ke kyjevskému obvodnímu soudu je třeba zavolat lékaře. Mimochodem, otázka domovní prohlídky má být podle názoru Kyjeva vyřešena během 30 dnů. To znamená, že je stanoven velmi tvrdý rámec.

Vysvětlení této aktivity je v podstatě jasné. Pozornost ukrajinského obyvatelstva je třeba neustále odvádět od každodenních potřeb pomocí všelijakých show s protiruským zaměřením. Je fakt, že jejich obsah nevyniká originalitou: „za všechno může Moskva a bývalá vláda“.

Zatím tato „koncepce“ veřejnosti vyhovuje, ale její trpělivost není nekonečná. Kromě toho, odpůrci současné kyjevské vlády také nesedí se založenýma rukama. U Dorogomilovského soudu v Moskvě probíhá proces ve věci „O zjištění skutečností státního převratu na Ukrajině v roce 2014″. Žalobu podal bývalý poslanec Nejvyšší rady Volodymyr Olijnyk (Vladimír Olejnik).

Na zasedáních už vystupoval Viktor Janukovyč a bývalý premiér Nikolaj Azarov. Tajné mechanismy takzvaného „euromajdanu“, včetně západního sponzorování těchto událostí, se postupně dostávají k dispozici široké veřejnosti. A to znamená pro Kyjev další nebezpečí.

Proces v Moskvě je neobyčejný: soud jednoho státu se zaobírá vnitřními záležitostmi druhého. A Ukrajina v těchto podmínkách volí prověřenou taktiku: nejlepší obrana je útok. I když nemotorný. Takže neustálá hlasitá prohlášení a surrealistické iniciativy Kyjeva hrají roli kouřové clony. Mají jediný cíl: rozptýlit pozornost a odpoutat ji od podstaty věci.

Názor autora nemusí shodovat s názorem redakce

Není zde článek celý?