ODA – stará Nová SuperNova

MD7HGNa Seznamu ze dne 28. 12. 2016 se objevila nová zpráva. Že stará dobrá ODA „kdysi slavná značka“ se vrací na politickou scénu. Vypouští ji do světa miliardář pan Sehnal, majitel toho a onoho. Když jsem pročítal krundání na serverech nezávislých a proruských, i nahlédl na titulky z oficiálních medií nad Babišem a EET, nevěnoval jsem tomu skoro žádnou pozornost. „Psi se perou o kost“ jsem si říkal a úsilí o zákon AntiBabiš a věci s tím spojené mě nějak nedojímaly. „Slepá závist“, no a co. Přiznám ale teď, že krundalové mají hodně pravdy. Globalizace na postupu. Svět dnes v rukou miliardářů. Na co politické loutky, co údajně demokraticky rozhodují v údajně demokratických orgánech.

V kapitalistickém pravěku jsme měli Koženého, co nám dává ekonomické lekce odněkud z hotelů Ritz. Pana Krejčíře, co brilantně proklouzl okénkem hajzlíku ze své pevnosti před strážci zákona. A stejně brilantně utekl za kopečky.

A máme řadu dalších. Třeba pana Sekyru, co se motá okolo neziskovek, příbramského Starku co se motá kolem fotbalu jako jablonecký pan Pelta. Ani před zákonem neutíkají, proč také. Ale stáli či stojí, alespoň navenek, mimo první politické linie. S Babišem a Valentou se situace změnila, či přizpůsobuje světovému trendu. Oligarchové do politiky rovnou. Pánové mají následovníka.

Nepíšu teď, zdali na opačné straně tohoto šoubyznysu, je problém s EET, kde Babiš vystrčil drápky. Tuhle debatu nechám oficiálním mediím, jde podle mne o zástupný problém. Spíše je mi líto těch, kteří třeba na zapadlé vesnici zavřou hospodu, svůj skromný přivýděleček. Protože mám zapadlé vesničky rád. Kdo jiný, než hospodský, hasiči a fotbalisti tam uspořádali šibřinky. A tak všechny tři zmíněné lidské druhy vymírají.

Navíc se pokladny netýkají ODA. Logo této staronové strany je plné úsměvů mladých a erárního optimismu. Modrá je dobrá. Byli v ní opravdoví kanóni – právník Kalvoda; držitel komunistické legitimace, nekomunista a privatizátor Kopřivnické Tatry a dalších podniků Vladimír Dlouhý, a další, prostě esa.

Druhá věc mě tíží více. Byla to dojemná spolupráce této strany ODA a strany ODS. Zatímco ODS, přesněji jednotliví členové, kradla, kde mohla a co nejrychleji mohla, ODA to právně zaštítila. Jejím heslem bylo „co není zakázané, je povolené“.

Tady bych byl rád, kdyby se ozval právník s komentářem k uvedené zásadě. Právo morálku neměří, svět nelze na druhé straně sešněrovat zákony. Vždy mezi nimi musí zbýt prostor.

Ale tahle věta může být, podle mého laického názoru, matkou zla. A právník se zkušenostmi a znalostí případů z praxe, by na můj korpus dal tu příslovečnou Klausovu třešeň.

Pan Sehnal zatím svůj vstup na politickou scénu tají, pomozme mu jej uspíšit. Jeho úsměv je nakažlivý.

loading…

Není zde článek celý?