Podle proevropského think-tanku mohou být sexuální útoky migrantů organizovány Ruskem a Sýrií ve snaze ovlivnit nadcházející německé volby

Kolín nad Rýnem, Nový rok 2015

Kolín nad Rýnem, Nový rok 2015 (Vladimír Putin třetí zleva)

Autor: Dave Burke

Ruské a syrské tajné služby prý ve snaze vystrnadit kancléřku Merkelovou z úřadu mohou povzbuzovat uprchlíky v Německu k organizaci sexuálních útoků.

S pozoruhodným obviněním přišel expert z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR), podle něhož by se cizí mocnosti mohly před volbami plánovanými na příští rok pokusit Německo destabilizovat.

Podle odborníka think-tanku na Rusko Gustava Gressela není vyloučeno, že jisté malé množství uprchlíků s vazbami na Kreml a syrské tajné služby by mohlo být zmobilizováno za účelem odklonit přízeň voličů od kancléřky.

V odkazu na kolínské novoroční sexuální útoky pro Bild Gressel řekl: „Co by se stalo, kdyby se něco podobného jako silvestrovská noc v Kolíně zopakovalo na letním festivalu před volbami?

„Jak by to asi ovlivnilo výsledek Merkelové? Jaký by to mělo dopad na volby do Bundestagu? Jde pochopitelně o extrémní příklad, ale nikoliv nemožný.“


Napříč zemí byly postupně ohlášeny stovky silvestrovských sexuálních napadení a 29 znásilnění, především v Kolíně nad Rýnem.

Útoky vyvolaly protiimigrantské nálady a Gressel dodává, že opakování něčeho podobného by mohlo Němce při zářijových volbách přimět odvrátit se od Merkelové i její politiky.

Ta je obecně vnímána jako nepřátelská k Rusku: tento týden například Merkelová doporučila rozšíření unijních sankcí uvalených na Moskvu kvůli ukrajinskému konfliktu.

Minulý měsíc pak kancléřka varovala, že se Rusko pokouší ovlivňovat německé volby už dnes: „Už teď se musíme vypořádávat s informacemi vycházejícími z Ruska, internetovými útoky nebo jako zprávy se maskujícími dezinformacemi.“

Jde podle ní o „každodenní práci“ a dodala: „Takže se může stát, že to sehraje úlohu i v předvolební kampani.“

Hans-Georg Massen, šéf německé kontrarozvědky, považuje ruskou dezinformační kampaň za pravděpodobnou.

V listopadu vzpomněl ostře sledovaný loňský případ mladé Rusky z Berlína, kterou podle ruských médií unesli a znásilnili migranti, což později německá vláda vyvrátila.

Pro Reuters řekl: „Příští rok k tomu může dojít znova. Máme se na pozoru.“

„Považujeme to za součást hybridní hrozby, snah o ovlivnění veřejného mínění a rozhodovacích procesů.“

Merkelová je všeobecně považovaná za nepřátelskou Rusku.

Putinova vláda v současnosti čelí také obviněním, že se prostřednictvím hackerů pokusila ovlivnit americké prezidentské volby. Úniky dokumentů Demokratické strany byly spojovány s ruskými kyberskupinami.

Článek Dave Burkea Pro-EU think-tank says Russia and Syria could be orchestrating migrant sex attacks to swing the upcoming German elections vyšel na stránkách The Daily Mail 14. prosince 2016.

Není zde článek celý?