Pohled na nové Němce

Po celá staletí, Němci byli zvyklí opouštět svou vlast, emigrovat do míst, jako je Amerika, kde je Socha svobody přivítala mezi „schoulené masy toužící svobodně dýchat“. Pro všechny ostatní Němce, kteří zůstali doma, nicméně, národnost zůstala záležitostí „krve“ spíže než na výběru místa narození. Tato identita byla zakořeněna do samotného jazyka. Slovo deutsch (německý), pocházející z raného středověku, znamená „patřit lidu“.

To všechno je již historie, která bude definitivně pohřbena v roce 2017. Dnes je Německo na druhém místě po Americe v počtu imigrantů, které přitáhlo. Imigranti většinou pocházejí z území Evropské unie (EU), ale mnozí pocházejí z větší dálky. Mezi bohatými zeměmi, Německo také přijímá zdaleka nejvíce uprchlíků- dnešní „schoulené masy“. Jen v roce 2015 do Německa přicestovalo okolo miliónu migrantů a čísla v roce 2016 budou určitě také značná.

Tito nově příchozí ze Sýrie, Afghánistánu, Afriky a jiných oblastí, přicházejí do této země, kde má již jeden člověk z pěti „migrační pozadí“, jak německá byrokratická hantýrka nazývá všechny ty se zahraničními kořeny. Patří mezi ně „hostující pracovníci“, kteří přišli do Západního Německa, především z Turecka, Itálie a Řecka v roce 1950 a 1960, aby poskytli pracovní sílu, spolu se svými v Německu narozenými dětmi a vnoučaty. Pak jsou tam bývalí Jugoslávci, kteří přišli v roce 1990 během předchozí velké uprchlické krizi, stejně jako Poláci, Rumuni, Bulhaři, kteří dnes cestují volně jako občané EU a mnoho dalších.

Přirozeně, že příliv lidí v tomto měřítku vyvolává úzkost mezi některými Bio-Němci, jak jsou dnes etnicky „čistí“ Němci nazýváni v ironickém slangu. Mnoho z nich má především starost kvůli muslimům: Budou akceptovat společenské normy, jako je pohlavní rovnost, sekulární hodnoty a historickou odpovědnost Německa, vůči Izraeli?

Úkolem tolika integrujících cizinců bude otestovat německé politiky a společnost v roce 2017. Přesto bude převažovat německá Willkommenskultur (vítací politika), protože se většina Němců domnívá, že si uprchlíci zaslouží azyl a že přistěhovalci obohacují jejich zemi. Dnešní typická německá svačina na stojáka bude buď turecký kebab, nebo Currywurst, která kombinuje archetypální německou klobásu s kořením ze subkontinentu.  Když Německo vyhrálo pohár ve fotbale v roce 1990, všichni jeho reprezentanti byli Bio-Němci. Když jej vyhráli znovu v roce 2014, dva byli polského původu a jiní měli příjmení jako Özil (Turek), Khedira (Tunisan), Boateng (Ghaňan) a Mustafi (Albánec).

Korporátní šéfové a politici tvrdí, že Německo potřebuje přistěhovalce. Bio-Němci údajně dělají příliš málo dětí. Noví Němci, kterým jsou dnes brány otisky prstů kvůli zpracování jejich žádostí o azyl, se mají v budoucnu starat o seniory a platit daně, které financují štědrý sociální stát.

Existuje opravdu jen jedna poslední překážka, aby se Německo oficiálně stalo zemí přistěhovalců, a to je politika. Křesťanskodemokratická unie v čele s Angelou Merkelovou a její konzervativní bavorská sesterská strana, Křesťanská sociální unie, trvají na fikci, že Německo nemá žádné trvalé přistěhovalce, ale že se jedná o dočasně příchozí, jako hostitelští pracovníci, kteří jednoho dne odejdou.

To je opravdový výsměch realitě. V roce 2014 byl schválen zákon, který usnadňuje většině dětí narozených v Německu pro zahraniční rodiče ponechat si na neurčito dvojí občanství. Ale mimo tuto mini-liberalizaci, Německo zůstává neobvyklé mezi bohatými zeměmi v tom, že mění pravidla pro zvláštní situace, avšak nemá žádný koherentní imigrační zákon.

V roce 2017 se Německo definitivně stane přistěhovaleckou zemí. Pojem identita krve již dávno neexistuje. V roce 2017 se Němci jako národ formálně uloží k odpočinku a budou na to dokonce hrdí.

(Z redakční pošty)

Není zde článek celý?