Polské ministerstvo obrany zažádalo záznam z kabiny Kaczyńského letadla

Polské ministerstvo obrany se obrátilo k ruským úřadům s požadavkem okamžitě vydat záznam z pilotní kabiny polského armádního speciálu Tu-154, který v roce 2010 havaroval nedaleko Smolenska.

Během páteční tiskové konference ruskému prezidentovi byla položena otázka, kdy Rusko předá Polsku trosky letadla, ve kterém zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński. Putin řekl, že osobně četl přepis záznamu rozhovoru pilota a člena prezidentovy ochranky, který vstoupil do kabiny. Podle Putina člověk, jenž vstoupil do kabiny pilotů, požadoval, aby letadlo přistálo, na což pilot odpověděl: „Nemohu, nelze přistát.“ Nicméně dostal odpověď: „Tohle svému šéfovi vyřídit nemůžu. Dělej, co chceš, ale musíš přistát.“ Putin rovněž vyzval, aby se tato tragédie nevyužívala pro zvyšování napětí v dvoustranných vztazích a řekl, že ruské orgány potřebují trosky letadla, aby mohly pokračovat ve vyšetřování.

„Ministerstvo národní obrany se dnes obrátilo k úřadům Ruské federace, aby okamžitě Polsku předaly nahrávky rozhovorů v kabině pilotů Tu-154M. Jak vyplývá z včerejšího vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, ruská strana má text rozhovoru mezi piloty a cestujícími, k němuž Polsko přístup nikdy nemělo,“ stojí ve zprávě.

Není zde článek celý?