Polsko a USA podepsaly smlouvu na dodávky střel s plochou dráhou letu JASSM-ER

Varšava a Washington podepsaly dohodu, podle které Polsko dostane střely s plochou dráhou letu typu vzduch-země JASSM-ER, oznámilo v sobotu polské ministerstvo obrany.

JASMM Extended Range je „nejmodernější protizemní zbraní se schopností zasáhnout cíl na vzdálenost 1000 km,“ stojí v prohlášení.

Dodávky budou stát 940 milionů polských zlotých (téměř šest miliard korun).

Dříve se uvádělo, že americké ministerstvo zahraničí souhlasilo dodat Polsku 70 střel s plochou dráhou letu typu vzduch-země JASSM-ER pro výzbroj polských letounů F-16. Americká agentura pro obrannou spolupráci a bezpečnost oznámila, že jde o dodávky 70 bojových střel JASSM-ER a osmi cvičebních kopií a rovněž trenažérů pro výcvik personálu. Nicméně podle nepotvrzených údajů hodlá Polsko nakoupit pouze 40 těchto střel.

V dubnu tohoto roku náčelník hlavní operativní správy generálního štábu Ruské federace, generálporučík Andrej Kartapolov prohlásil, že USA plánují vyzbrojit spojence ve východní Evropě střelami s plochou dráhou letu dlouhého dosahu typu JASSM-ER, což dovolí taktickému letectvu Severoatlantické aliance útočit na objekty rozmístěné na území Ruské federace ve vzdálenosti 1300 km.

Není zde článek celý?