Prachy nepotřebuju, mám jich dost, chlubí se Babiš na Twitteru

Ministr financí Andrej Babiš

Vilém Besser

Česko

28.12.2016

Pokud je na něco Andrej Babiš skutečně pyšný, pak je to jeho schopnost kumulovat nejen moc, ale zároveň i majetek a finance. Jak oligarcha nezastírá, jeho situace je tak dobrá, že nemá tendenci ji jakkoliv měnit. Když před lety rozčilený telefonoval do Lidových novin, oznamoval, ať si na něj dávají pozor. Že je sice zatím nekoupil, ale může. Dnes už rovnou hlásá, že má dost prachů. Situace se ovšem za roky velmi změnila. Z podnikatele se stal nejmocnější muž ve státě a peníze v tom hrají velkou roli.

Ostatně, jako v celém Babišově životě. Majitel zemědělského koncernu Agrofert totiž shromažďuje peníze dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že je považován za škrta a nerad se dělí, je pochopitelné, že je druhým nejbohatším člověkem v České republice. Miliardový majetek je ještě citelně zvyšován dotacemi, které Babiš dostává od státu. A zde je první z problémů, který ovšem ministr financí stále považuje za banalitu. Některé obří dotace totiž pro Agrofert schvaluje přímo jeho majitel. Nemyslitelný střet zájmů, který se nyní snaží poslanci minimalizovat přijetím takzvaného „lex Babiš“.

Díky vynikající finanční situaci se ovšem vicepremiér nejen dále osobně obohacuje, ale také získává politickou moc. Stačilo si koupit vydavatelství, ovládnout tak dříve respektovaná periodika a začít hýbat myšlením čtenářů. Mladá fronta DNES a Lidové noviny „vysvětlili“ národu, že Andrej Babiš je nejlepší a jediná možnost pro naši zem a všichni ostatní politici jsou zkorumpovatelná monstra, která chtějí pouze peníze.

Ve skutečnosti je to přitom právě Babiš, kdo jde pouze po zisku. Biopaliva, dotace v řádech desítek milionů na Čapí hnízdo nebo snaha získat data z EET a zjistit tak, jak se vede obchodním konkurentům, jsou jasnými důkazy, který z politiků má největší snahu o osobní obohacení. Když oligarcha hystericky vykřikoval, že ho „lex Babiš“ má vyhnat z politiky, vůbec nemluvil o tom, že by raději ministroval, než shromažďoval majetek. Ale na druhou stranu, dnes je vidět, že tyto dvě aktivity jsou v podání současného šéfa státní kasy, praktikovány současně. I proto se může Babiš na sociálních sítích vytahovat, jak hodně má peněz.

Není zde článek celý?