Sebevražedné atentátnici nevybuchla bomba. Rozzuřený dav ji lynčoval k smrti

Foto: breitbart.com

Ilustrační foto. Boko Haram.

Autor: ČTK/SF

Svět

před 48 minutami

Deník The Daily Mail informuje o teroristickém útoku, který na trhu ve městě Maiduguri v Nigérii nikomu kromě jednoho z teroristů neublížil. Atentátnice přežila, jelikož její výbušnina selhala, jenomže dav lidí ji poté lynčoval až k smrti.

K pokusu o útok se zatím nikdo nepřihlásil, bezpečnostní složky ale mají za to, že dvojice patřila k teroristické sektě Boko Haram, která na území Nigérie operuje. „Muž zemřel při útoku, žena byla zlynčována rozzuřeným davem lidí v jejím okolí,“ potvrdila nigerijská policie.

„Náčelník generálního štábu mi oznámil, že tábor (Boko Haram v Sambise) padl kolem 13:35 v pátek 23. prosince a že teroristé jsou na útěku a už se nemají kam schovat,“ uvedl dnes prezident Buhari. Dodal, že jde o dlouho očekávané a nejskvělejší zprávy „o konečném rozdrcení teroristů z BokoHaram v jejich poslední enklávě“.

Les Sambisa leží na severovýchodě Nigérie, kde se radikálové z BokoHaram od roku 2009 snaží vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría. Boje si dosud vyžádaly na 20.000 obětí a asi 2,6 milionu lidí muselo kvůli nim opustit své domovy. Fundamentalisté z Boko Haram, která loni slíbila věrnost Islámskému státu (IS), terorizují i příhraniční oblasti států sousedících s Nigérií – Kamerunu, Nigeru a Čadu.

V lese Sambisa, který má rozlohu asi 1300 kilometrů čtverečních, zahájila nigerijská armáda ofenzivu proti Boko Haram na jaře 2015. Postupovala ale velmi pomalu, neboť oblast byla značně podminovaná a bojovníci BokoHaram měli výhodu znalosti terénu.

V dubnu 2015 se podařilo vládním jednotkám v lese Sambisa osvobodit asi 300 dívek a žen, které radikálové z Boko Haram unesli. Nešlo však o známý případ více než 200 školaček, které radikálové unesli v dubnu 2014 ze školy v křesťanské enklávě Chibok na převážně muslimském severu země. Většina z nich stále zůstává v zajetí. V říjnu islamisté propustili 21 z nich výměnou za propuštění několika svých vůdců, jednání zprostředkoval Mezinárodní výbor Červeného kříže spolu se Švýcarskem.

Není zde článek celý?