Show Česko hledá prezidenta pokračuje. Zapojil se i miliardář Janeček

Foto: ČTK

Karel Janeček

Vilém Besser

Česko

22.12.2016

Dalším, kdo má ambici radit českým občanům při výběru nové hlavy státu se ve středu stal Karel Janeček. Známý miliardář spustil webový projekt Prezident 21, ve kterém mohou návštěvníci internetu vybrat svého favorita. Po Kroměřížské výzvě se tak objevuje další „vyhledavač prezidenta“, z něhož vzejde adept na reprezentativní post.

Janeček pokračuje v tvorbě své image dobrodince, který nejprve bojoval proti korupci, k čemuž založil Nadační fond. Nyní se pokusí najít toho nejlepšího pro Pražský Hrad. Každý návštěvník má 3 hlasy, ale také jakýsi antihlas. Na rozdíl třeba od Facebooku tak můžete dát i palec mířící dolů. Po několika hodinách od spuštění se ve vedení drží ředitel české pobočky organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Nejhůře je na tom Miloš Zeman.

prezident-21

Zatímco Kroměřížská výzva vybere kandidáta na prezidenta sama a poté ho doporučí občanům, nechává Janeček volbu přímo na nich. Dokonce nesobecky zavrhl možnost, aby lidé posílali hlasy přímo jemu. Jaký má však cíl s konečným výsledkem zatím nikdo neví. Určitě je však zajímavé, že pokud chcete hlasovat, musíte zadat své telefonní číslo, na které vám přijde potvrzovací SMS.

Vytváří se tak další zajímavá databáze, která by mohla být terčem zájmu významných lobbistů nebo podnikatelů. A vzhledem k dobrým vztahům Janečka s Andrejem Babišem, zdá se jasné, kdo by mohl být prvním zájemcem. Ačkoliv databáze z EET nabízí dost, ministr financí má rád shromažďování informací o lidech, takže i tento telefonní seznam by se mu určitě také hodil.

Přímá volba prezidenta se postupně mění na něco mezi talentovou show a podnikatelským projektem. Hlavu státu by si však měl vybrat každý podle svého a nenechat se ovlivnit jakoukoliv lobby. Ať už přichází z Kroměříže nebo od vlivného zbohatlíka.

Není zde článek celý?