Times: Čína „ukazuje svaly“ na otevřeném moři

První čínská letecká loď „Ljaonin“, která byla založena v Sovětském svazu, prodána Pekingu Ukrajinou a dostavěna v Číně, o tomto víkendu v doprovodu ještě sedmi bojových lodí zahájila cestu do západního Tichého oceánu s cílem provést tam cvičení, uvádí The Times s odkazem na čínská státní média.

Podle údajů The Times pohyb letecké lodi, kterou čekají první manévry, prováděné daleko od pobřeží, pozorně sledovali v Japonsku a na Tchaj-wanu. Jak se zdůrazňuje v článku, cvičení proběhne v atmosféře „opět zostřených regionálních rozporů“, vyvolaných přátelskými gesty zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa vůči Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou odtrženou provincii.

„Ljaonin“ už dříve prováděl cvičení v Jihočínském moři, kde má Čína územní požadavky vůči Vietnamu a Filipínám, a před několika týdny se poprvé účastnil manévrů se střelbou bojovými střelami, uvádí se v materiálu.

Čína už oznámila, že letecká loď je zcela připravena k boji, ale stejně „znamená mnohem menší vojenské nebezpečí než americké letecké lodě“, uvádí komentátor The Times. Nicméně Peking už zahájil stavbu druhé letecké lodě, a jak předpokládají odborníci Pentagonu, plánuje skonstruování ještě několika leteckých lodí.

Podle názoru britského novináře bude nové cvičení pro Peking „důležitým symbolickým krokem“ k vytvoření flotily, schopné pracovat v prostorách světového oceánu a hájit zájmy země daleko od vlastních hranic.

Není zde článek celý?