Trump mluví na twitteru o jaderných zbraních a nikdo neví, co tím myslí

repro: youtube

Autor: SF/ČTK

Svět

23.12.2016

Dělat změny v americkém nukleárním systému s pomocí 140 znaků na twitteru je pro hlavu státu nezodpovědné. Podle agentury Reuters to řekl výkonný ředitel americké soukromé Asociace pro kontrolu zbraní (ACA) Daryl Kimball.

Vyjádřil se tak ke čtvrtečnímu twitterovém příspěvku zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který vyzývá k posílení a rozšíření kapacity jaderného arzenálu USA. Podle Kimballa nerozumí Trump možným důsledkům výrazu jako „rozšíření kapacity“. „Světoví lídři tak kvůli němu musí hádat, co tím myslí,“ řekl Kimball. „Je to amatérismus,“ dodal.

Nejednoznačnost ohledně politických záležitostí je podle agentury AP typickým znakem Trumpovy politiky, který mu pomohl už během jeho kandidatury. Své soupeře vyvedl z míry a voliči si díky nejednoznačnosti mohli interpretovat jeho výroky po svém.

Strategie nejednoznačnosti je riskantní záležitostí, hlavně co se zahraničních záležitostí týče, poznamenala AP. Přestože prezident tímto způsobem udržuje v nejistotě své nepřátele, může vyvolat zmatek a obavy mezi spojenci, kteří od Spojených států očekávají jasný a srozumitelný postoj. Rozporuplnost přicházející z Washingtonu může rovněž vyvolat neočekávanou reakci ze zahraničí s nečekanými dopady na ekonomiku či bezpečnost.

Trump během své kampaně prohlásil, že bude více „nepředvídatelným“ vrchním velitelem, a obvinil dosluhujícího prezidenta Baracka Obamu z toho, že svoji strategii odhaluje americkým nepřátelům.

Anthony Cordesman z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia tvrdí, že Trump své plány nejspíše upřesní, až bude moci dělat konkrétní rozhodnutí jakožto vrchní velitel.

„Všichni jej nyní kritizují buď za to, že je velmi naivní a bezstarostný, nebo za to, že má nějaký tajný plán,“ řekl Cordesman. „Jediný způsob, jak zjistit, co se chystá, je počkat si, co se stane, až nastoupí do úřadu“, dodal.

Není zde článek celý?