Vilém Besser: 5 předsevzetí, která si Andrej Babiš do nového roku rozhodně nedá

Foto: ATEO

Co nám nabízí Andrej Babiš

Vilém Besser

Česko

před 53 minutami

Poslední den v roce budí v lidech pocit, že by si do následujících dnů, týdnů a měsíců měli dát předsevzetí. Taková, která zlepší život nejen jejich, ale také ostatních, kterým zasahují do života. Pokud by se takto chtěl do nového roku zavázat i Andrej Babiš je jasné, jaké sliby z jeho úst určitě nikdo neuslyší.

Nebudu lhát a měnit názory ze dne na den

Jestli se něco dá označit za základní povahovou vlastnost Andreje Babiše, pak jsou to rozhodně jeho nekonstantní názory a jejich změny, kdykoliv z toho vyplývá jakýkoliv užitek. Stejně tak se o ministru financí nedá mluvit jako o ideálu pravdomluvnosti. Mezi jeho největší výmysly patří například slibovaných 18 miliard z EET nebo lži kolem Čapího hnízda. Pokud se jedná o rychlozměny v proklamovaných slibech, stačí vzpomenout na obrat v problematice uprchlické krize, kde se s nejdříve vítaných migrantů stali nebezpeční nepřátelé státu.

Nebudu ovlivňovat média a nechám je psát a vysílat, co chtějí

Přestože Babiš neustále tvrdí, že jeho média, především Mladá fronta DNES a Lidové noviny nepodléhají jeho diktátu, je jasně viditelné, že se od doby, kdy je miliardář koupil, stali stranickým plátkem hnutí ANO. Podobně se chová i FTV Prima, kde má podle spekulací Babiš majetkový podíl. Komerční televize vychází vicepremiérovi vstříc, kde se dá a například diskusní pořad Partie se stal one man show šéfa státní kasy. K dodržení tohoto předsevzetí by sice mohl oligarchu donutit takzvaný „lex Babiš“, ale po vetu prezidenta Zemana se jeho uvedení v platnost opět odkládá.

Budu se víc věnovat rodině a svůj byznys nechám na druhé koleji

Podle vystupování ministra financí a jeho perfektně naplánované prezentaci nejen na sociálních sítích, je pro Babiše mnohem víc věcí přednějších než jeho rodina. Místo toho, aby si užíval vydělané peníze a své nejbližší obdarovával nejen hodnotnými dary, ale především svou přízní, stali se pro Babiše důležitějšími lidmi jeho tisková mluvčí a zaměstnanci PR oddělení, kteří tak dokonale tvoří image nejmocnějšího muže ve státě. Na druhou stranu je pravda, že když kape do bot, rodina se hodí. Příkladem budiž přepsání Čapího hnízda na dceru, když bylo potřeba.

Nebudu nikoho zastrašovat a přestanu vyhrožovat

Ačkoliv Babišovo „mafiánské“ jednání zná spousta lidí, málokdo se o zkušenosti podělí z veřejností. Výjimkou je například zemědělec Rada, který kvůli ministrovi přišel o svůj podnik a posléze byl vláčen médii jako podvodník, protože si dovolil se ozvat. Výhružky moc dobře zná ale také premiér Sobotka, který se pokaždé, když najde trochu odvahy a zkusí se zachovat jako předseda vlády, musí potýkat s Babišovými výkřiky o konci ANO v koalici.

Skončím s likvidací živnostníků a prosadím svobodné podnikatelské prostředí

Elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení, protikuřácký zákon a další. To jsou instrumenty Andreje Babiše, kterými dokáže zlikvidovat mnohé malé a střední živnostníky. Začal u restauračních zařízení a další budou následovat. Šmírovací nástroj, který nefunguje nikde na světě, zatím donutil zavřít stovky provozoven a zároveň výrazně v lidech probudil chuť se mstít a svou závist použít jako element, kterým se dá zničit nenáviděný obchodní konkurent, nebo pouze člověk, který někomu šlápl na kuří oko.

Není zde článek celý?