Vilém Besser: Bělobrádkovo zbožné přání vyhrát volby je z oblasti sci-fi

Foto: ČTK

Pavel Bělobrádek

Vilém Besser

Česko

před 41 minutami

Předseda lidovců vyslovil záměr vyhrát se svou stranou parlamentní volby. Zřejmě se nechal unést dobrou náladou způsobenou blížícími se svátky a vyslovil jakési přání Ježíškovi. Jinak než s nadsázkou totiž nelze slova Pavla Bělobrádka brát. Strana, která se podle průzkumů pohybuje na sedmiprocentní hranici, totiž skutečně nemá sebemenší šanci ohrozit výsostné postavení Babišova ANO.

Je pravda, že Bělobrádek občas dokáže zázraky, protože s partají, která se přiklání tam, kde čeká úspěch, ale jinak je víceméně bezpohlavní, zaujme a vzbudí pozornost. Nejlepším příkladem může být například návštěva dalajlámy a s ní spojená „kauza Brady“, která KDU-ČSL přinesla kladné body, protože jejím účastníkem byl ministr za lidovce. Část antizemanovců si tak spojila boj proti buranskému prezidentovi právě s Danielem Hermanem a tím pádem i stranou, kterou zastupuje.

Ministrův postoj byl dobrou reklamou a nechal zapomenout i na onu špatnou stranu síly, dřímající ve straně. Ta totiž občas posedne Mariana Jurečku, který se zčistajasna úplně odevzdá potřebám Andreje Babiše a například mu pomůže získat miliardy na biopalivech. Podle zvyků v KDU-ČSL se ovšem ihned ohradí proti označování – spojenec ministra financí. Je totiž třeba držet neutrálnost, tedy alespoň na oko.

Sám Bělobrádek bruslí mezi spoluprací s oligarchou a kritizováním některých jeho výroků na výbornou. Až to občas vypadá, že nabyl dojmu, že je opravdovým a rovnocenným partnerem autokratického hnutí ANO a ne pouhým trpěným koaličním přívěškem, který je možné využít k dosažení vlastních cílů.

Pokud má k potenciálnímu vítězství ve volbách pomoci i předpokládané spojenectví se STAN, má se česká politická scéna skutečně na co těšit. Předseda Starostů Petr Gazdík je totiž názorově stejně flexibilní jako KDU-ČSL, takže vznikne hybrid, který bude povolný tomu, kdo mu dá přičichnout k moci.

Není zde článek celý?