Vzhledem k terorismu EU souhlasí s novými pravidly o střelných zbraních

17567055_303Všech 28 členských států EU se dohodlo na přísnějších pravidlech o střelných zbraních, takže některé střelné zbraně budou zakázané úplně. Evropští lídři však učinili přítrž zákazu kalašnikovů. Představitelé EU řekli, že návrhy, které byly poprvé předloženy v roce 2015, omezí přístup k některým zbraním většího kalibru a poskytnou policejním a bezpečnostním orgánům nové nástroje k dohledání původu zbraní a zamezí se tak jejich prodej na černém trhu.

Podpora pro trakci, prosazující nová pravidla, proběhla následně po několika teroristických zvěrstvech na evropské půdě během posledních dvou let, včetně útoků v Paříži, Nice a v Bruselu.

„Bojovali jsme tvrdě za ambiciózní dohodu, která by snížila riziko střelby ve školách či na letních táborech, nebo teroristických útoků s legálně drženými střelnými zbraněmi,“ uvedl v prohlášení předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Avšak Juncker také řekl, že „Brusel chtěl zajít ještě dál“.

Podvolení se nátlaku

Analytici uvedli, že zbraňová lobby v Evropě vyvíjela nátlak na několik členů EU, aby nedošlo k totálnímu zákazu těch nejsmrtonosnějších poloautomatických zbraní, jako je kalašnikov, také známý jako AK-47.

Ale střelné zbraně, které jsou předělávány na zbraně pro střelbu slepými náboji – pro použití v divadle či televizi – budou přísněji regulovány, a to kvůli zjištěním, že bojovníci „Islámského státu“ (IS), kteří stáli za útoky v Paříži v listopadu 2015, předělali zbraně pro střelbu slepými náboji na smrtící zbraně.

Krátké i dlouhé poloautomatické zbraně s nabíjecím zařízením, čítajícím více jak 20 nábojů, budou nyní čelit zákazu, ještě spolu se střelnými zbraněmi, které lze sklopit nebo ukrýt.

Typizované značení bude zavedeno pro zbraňové komponenty, spolu s okamžitou registrací při prodeji střelné zbraně, jejíž podrobnosti budou uchovány v národní policejní databázi.

Změna pravidel je první změnou od roku 1991 a musí být ještě odhlasována Evropským parlamentem.

Legislativa omezující právo nosit střelnou zbraň se značně liší napříč celou EU. Některé země se domáhaly výjimek na nákup a prodej poloautomatických střelných zbraní pro různé skupiny, jako jsou střelecké kluby nebo sběratelé.

Zdroj: http://www.dw.com/en/eu-agrees-new-gun-rules-in-face-of-terrorism/a-36849288

loading…

Není zde článek celý?