Zachovejte paniku! Bezpečnostní opatření na náměstích budí neklid

Foto: ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec 21. prosince kontroloval bezpečnost na pražských vánočních trzích.

Vilém Besser

Česko

21.12.2016

Hrozba teroristických útoků doléhá opět i na Českou republiku. Po tragédii, která otřásla předvánočním Berlínem se nyní připravují i naše bezpečnostní složky. Ačkoliv ministr vnitra tvrdí, že nám nic nehrozí a premiér vyzývá k užívání si sváteční nálady, na náměstích již stojí betonové zátarasy. Ví snad vrcholní představitelé něco víc a je důvod se bát, nebo se jedná pouze o zbytečné panikaření?

Strach z ohrožení života je přirozený pro každého a vzbuzuje ho každá hrozba, která se může zdát alespoň trochu reálná. Jak to v současnosti vypadá, není bezpečno už nikde a pro nikoho. Po novinářích v Charlie Hebdo nebo oslavujících Francouzích v Nice potvrzují toto zjištění i přeživší z vánočního trhu v německém hlavním městě.

Jak se ovšem zdá, česká vláda, především její část, která rozhoduje o bezpečnosti občanů, nechce nic podcenit nebo tentokrát tuší větší hrozbu než dříve. Ať tak, či tak, policisté se samopaly a antony nebo hasičská auta, zabraňující vozidlům ve vjezdu na náměstí, nebudí pouze pocit bezpečí, ale mají i opačný dopad. Jestliže se člověk najednou setkává s takovým druhem ochrany, musí se zamyslet i nad tím, zda se tak trochu nepočítá s terorem i u nás.

Své si samozřejmě přisadí i politici, kteří se rádi vezou na protiuprchlické vlně a opět zřejmě uslyšíme o Martinovi Konvičkovi a podobných „vlastencích“. Bude zajímavé sledovat, jestli jejich možné demonstrace budou brány jako měkké cíle a jejich průběh se neobejde bez přítomnosti těžkooděnců.

Když vloni primátorka Krnáčová plašila kvůli rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, letos ji předčil ministr vnitra Chovanec. Pokud totiž mluví pravdu a tajné služby nemají informaci o možném útoku, je vytváření atmosféry strachu mezi lidmi, naprosto zbytečné.

Není zde článek celý?