Zdeněk Šarapatka: Drzost jako diagnóza. Ovčáček peskuje národ

Foto: ČTK

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Zdeněk Šarapatka

Česko

27.12.2016

Zatímco  dolních deset milionů usilovalo o vánoční pohodu, Hrad nepolevil ve své aroganci. Času má dost, do jolky na ruské ambasádě mu zbývá víc než týden, svátky nesvátky. I nadílka bude, kremelský děd Mráz je už na cestě. Kdo se i přesto zasnil, že po sérii excesů neuslyšíme o prezidentské partě aspoň o svátcích, probral se hned na Štědrý den. Přesně po půlnoci. Jen pár minut poté totiž policie zakázala občanům návštěvu tradiční půlnoční mše ve svatovítské katedrále. Na pokyn Zemanovy kanceláře.

Jak komplikovaná bývá pražská štědrovečerní doprava současné hradní papaláše nezajímá. Uvyklí četným privilegiím a limuzínám s policejní eskortou ji totiž nepotřebují. Všem, kteří byli v sobotu odkázáni na městskou dopravu a na rozdíl od jiných to přesně na minutu  nestihli od vánočního stromku na Pražský hrad, proto ukázali vztyčený prostředník. A na vánoční bohoslužbu opozdilce rovnou nepustili;  ani věřící natož ty, kteří chtěli být jen u toho. Jen tak. Z tradice, ze zvědavosti, nebo kvůli atmosféře. A hlavně svobodně.

Doba, která vynesla do nejvyšších pater moci arogantní nýmandy, teď přináší otřesné paradoxy. Bezprecedentnímu omezení občanské  svobody, kterým zákaz návštěvy půlnoční bohoslužby části občanů augerechnecht v areálu Pražského hradu nás všech nesporně je, tak dává korunu kontroverzní figura s  minulostí v komunistických Haló novinách. Prezidentův mluvčí Ovčáček totiž peskuje občany, že „je slušností a samozřejmostí dostavit se na půlnoční mši včas“. Paralela s totalitními dohlížiteli nad církvemi se tu nedá přehlédnout. Drzost je tu diagnóza, Zemanův milec už mistruje národ! Že bylo slušností a samozřejmostí dostavit se včas především na pohřeb slovenského exprezidenta si už radši nevzpomene.

Co policejnímu znepřístupnění půlnoční mše opozdilým ovečkám říká pražské arcibiskupství zatím nevíme. Výtku prezidentské kanceláři nečekejme, mlčení naznačuje, že preferuje spíš tichou noc. Praha totiž není Krakov nebo Varšava. Tam by už bouřily demonstrace. Jasný není ani postoj ministerstva vnitra nebo policejního prezídia. O kolik menší byla hrozba terorismu na Hradě do půlnoci než po půlnoci není  jasné. Nemluvě o katedrále plné lidí, kteří to sem do dvanácté ještě stihli.

Vánoční anabáze s půlnoční tak může mít ještě jiné vysvětlení. Navazuje totiž na celou řadu vrchnostenských  manýrů, které tu kvůli vlastnímu soukromí zavedla prezidentská kancelář se Zemanovými souputníky v čele. Jen před pár týdny nechal kancléř Vratislav Mynář uzavřít v noci i východní bránu Pražského hradu, za což si vysloužil kritiku od Hradní stráže. Ta za kancléřovým příkazem vidí výhradně jeho soukromé důvody; v areálu Hradu a v blízkosti brány totiž bydlí Mynářova rodina. A pod okny by ráda klid. Zatímco Miloš Zeman zažívá po kamrlíku na Vysočině  blahobyt  Lumbeho vily v hradním areálu, komnaty sídla českých panovníků si rovnou privatizoval papaláš z Osvětiman a kdoví kdo ještě. Až zarážející podobnost s hradním interiérem lze totiž postřehnout i v televizních agitkách s politicky přítulnými hosty, které v čínské TV Barrandov moderuje ausgerechnecht kancléřova manželka. Otravná veřejnost tu jen ruší privátní idylku.

Jestliže nás na Štědrý den nepustili na bohoslužbu do katedrály, zítra mohou zavřít celý Hrad. Kvůli bezpečnosti. Zda jejich nebo naší  neupřesňují, odpověď je přitom nasnadě. Žijí si tu královsky, podle hesla můj dům, můj Hrad. S maskotem v čele, který extra nepřekáží. Znají nás jako vlastní boty, reptáme, ale šlapeme dál. Svoboda nesvoboda. A za rok už přijdeme včas!

Není zde článek celý?