Zemanův přítel Zdeněk Zbytek získal v Rusku ocenění Člověk roku

Foto: Šumava umírající

Někdejší komunistický oficír, dnes podnikatel s vazbami na Rusko Zdeněk Zbytek

Autor: SF / ČTK

Česko

před 36 minutami

Český podnikatel a přítel prezidenta Miloše Zemana je mezi lidmi, jež Ruský biografický institut zařadil mezi osobnosti letošního roku. Zdeněk Zbytek získal ocenění Člověk roku 2016 v kategorii mezinárodních vztahů. Spolu s ním jsou v této skupině například zesnulý kubánský vůdce Fidel Castro, kazažský prezident Nursultan Nazarbajev nebo čínský vůdce Si Ťin-pching.

Zbytek byl vybrán za posílení obchodních a kulturních vztahů mezi Ruskem a Českou republikou, uvádí institut na svém webu. Na udělení ocenění, která byla oficiálně předávána ještě opřed vánočními svátky, upozornil dnes server Aktuálně.cz.

Pětašedesátiletý Zbytek byl vojákem z povolání a v roce 1991 z armády odešel v hodnosti plukovníka. Nyní je majitelem firem, jež se orientují na obchodování s Ruskem. Předsedá Klubu Rusko a je členem občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

Ruský biografický institut byl založen v roce 1992 jako nevládní nezisková organizace, v jejímž čele stojí spisovatel Svjatoslav Rybas. Institut svou činnost definuje jako „studium ruské společnosti prizmatem nejaktivnější části její elity“.

Letošní ocenění získal za státní politiku prezident Vladimir Putin, který je takto od roku 1999 oceňován každoročně. Za rozvoj historických a kulturních vztahů byl oceněn ruský režisér Nikita Michalkov.

Zdeněk Zbytek byl do listopadu 1989 velitelem tankové divize Československé lidové armády ve Slaném. Na základě svého projevu z 1. prosince 1989 byl médii opakovaně obviněn, že v roce 1989 nabídl svou tankovou divizi pro násilné potlačení protikomunistických demonstrací v Praze. Tato podezření se ale nepotvrdila a média se musela za jejich zveřejnění omluvit.

V roce 2009 se Zbytek objevil po boku Miloše Zemana. V médiích se již dříve objevily informace o tom, že Zbytkovy aktivity v postsovětských zemích monitoruje Bezpečnostní informační služba. Zbytek ale popřel, že by pracoval jako ruský špion.

Není zde článek celý?