Assange tvrdí, že brazilský prezident předával do USA „důležité informace“

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange prohlásil, že brazilský prezident Michel Temer předával Spojeným státům důležité informace výměnou za politickou podporu. Informoval o tom argentinský portál La Nueva.

„Temer měl osobní vazby v americkém velvyslanectví, přes které předával důležité informace o politické situaci v zemi a s kterými mluvil o politických tendencích v Brazílii. To nám neumožňuje tvrdit, že by mu vláda platila za špionážní činnost. Nemáme o tom žádné důkazy. Mluvíme o jiných věcech: o vytváření vazeb pro výměnu informací a poskytování politické podpory,“ cituje La Nueva úryvek z rozhovoru s Assangem, který poskytl portugalskému spisovateli a novináři Fernandu Moraisovi.

Assange rovněž zdůraznil, že impeachment brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové se aktivně „podněcoval“ v sociálních sítích a zdůraznil, že k podobným procesům „v Latinské Americe bez asistence USA nedochází.“ Kromě toho dodal, že ji sledovali kvůli „politickým motivům ve snaze najít finanční informace s politickým kontextem.“

Podle Assange Brazílie je hlavním objektem sledování ze všech zemích Latinské Ameriky. „Činnost americké vojenské rozvědky svědčí o tom, že Brazílie představuje hlavní oblast jejich zájmu,“ uvádí jeho slova argentinský portál. Assange zdůraznil, že by se mohlo zdát, že hlavní pozornost bude udílena „starým americkým nepřátelům“ — Venezuele nebo Kubě — ale Brazílie ze sebe představuje „největší ekonomiku“ a je „z ekonomického hlediska velmi významnou zemí,“ což vysvětluje zvýšený zájem o tento stát.

Není zde článek celý?