FOTO. WWF vybral sedm nejpozoruhodnějších chráněných území v Rusku

Světový fond divoké přírody (WWF) Ruska vybral sedm nejpozoruhodnějších chráněných území ke stoletému výročí první rezervace – Barguzinské, která byla založena 11.ledna 1917.

Nejmenší

Nejmenší rezervací v Rusku je rezervace Galičova Hora v Lipecké oblasti. Její plocha činí pouhých 2,3 kilometrů čtverečních, na nichž roste více než 650 druhů rostlin. Přitom mnohé z nich nejsou typické pro tento kraj a vědci se dosud přou, jak se sem mohly dostat.

Výr v rezervaci Galičova Hora

©
Sputnik/ Uliana Solovyova
Výr v rezervaci Galičova Hora

Největší

Největší rezervací je Velká Arktická rezervace (Krasnojarský kraj) — 42 tisíc kilometrů čtverečních. Tady se nachází „nejbohatší“ místo na lední medvědy na pevnině Eurasie, jelikož přes rezervaci vede jedna z nejdůležitějších migračních cest tohoto zvířecího druhu.

Nejkočkovitější

Národní park Leopardí země (Přímořský kraj) je jediným místem v Rusku, kde žijí současně dva zástupci podčeledi „velké kočky“: amurský tygr a dálněvýchodní leopard. Tady můžeme uvidět starověké rostliny a také zástupce tropické fauny.

Národní park Leopardí země (Přímořský kraj).

©
Sputnik/ Vitaliy Ankov
Národní park Leopardí země (Přímořský kraj).

Nejplodnější

Rezervace Vrangelův ostrov (Čukotka) je nazýván hlavní porodnicí ledních medvědů. Každý rok zde uléhá do brlohů rekordní počet samic (300-500), které se chystají přivést na svět potomstvo. Zde se také nacházejí největší ptačí hnízdiště u Čukotského moře.

Nejkožešinovější

První rezervace v Rusku — Barguzinská (Burjatsko) byla založena s cílem zachovat sobola, kterého lovci kožešin přivedli na hranici vyhynutí. V době založení rezervace se v ní nacházelo pouze 20-30 sobolů. Dnes tu žije několik tisíc jedinců nejrůznějšího zabarvení.

Nejzáhadnější

V Pečoro-Ilyčské rezervaci v Komi plošina Maň-Pupu-ňor se sedmi unikátními skalními útvary, vysokými přibližně jako 14podlažní dům. Podle pověsti se obři pokusili unést dceru místního náčelníka. Náčelníkův syn se vydal zachránit sestru a s pomocí dobrých duchů proměnil obry v kameny. Ale podle názoru vědců žádné kouzlo nebylo: před 200 miliony let na místě kamenných sloupů stálo vysoké pohoří, které podlehlo erozi vlivem počasí.

Sova v Pečoro-Ilyčské rezervaci

©
Foto: Pechora-Ilych Nature Reserve
Sova v Pečoro-Ilyčské rezervaci

Nejvyšší

Nejvýše se v Rusku nachází národní park U Elbrusu (Kabardino-Balkarská republika) na jehož území se nachází nejvyšší hora země Elbrus. Režim národního parku umožňuje využívat místo „U Elbrusu“ jako horolezecké a lyžařské středisko.

Není zde článek celý?