Jak vypadá Babišův pindík? 150 milionů korun, které nedokáže vysvětlit

Andrej Babiš v nedělní Partii na televizi Prima rozhořčeně pravil, že se již svlékl do slipů, ale pindíka neukáže. Vypadlo to z něj v souvislosti se zákonem o střetu zájmů, který podle jeho názoru omezuje jeho právo podnikat a vlastnit a zjevně též v souvislosti s požadavkem části veřejnosti, aby zprůhlednil své hodpodaření. Doslova pravil: „Nemám povinnost sdělovat, co jsem nakupoval v roce 1993. Proč bych to dělal? Svlékl jsem se do slipů, ale pindíka vám ukazovat nebudu.“

Andrej Babiš nyní nedokáže vysvětlit, kde vzal zhruba 150 milionů korun, které mu v jeho přiznaných příjmech jakožto fyzické osobě chyběly k dostatečnému vysvětlení nákupu korunových dluhopisů, jež si koupil od své vlastní firmy do roku 2013 za 1,25 miliardy korun. Server Echo 24 totiž zjistil, že do té doby vydělal 1,1 miliardy korun čistého.

Jestli se toto prokáže, pak to znamená, že buď nějaké vydělané peníze nepřiznal, nebo si je půjčil od své vlastní firmy, aby je mohl půjčit své vlastní firmě a žít z úroků, jež se u korunových dluhopisů nemusely danit.

Případ je neuvěřitelně skandální a je ještě nehoráznější než zřetelně neoprávněné čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo. I kdyby žádné příjmy nezatajil, tak je těžko uvěřitelné, že nám nejvyššího výběrčího daní dělá člověk, který si snižoval placení daní prostřednictvím nákupu miliardy jednokorunových dluhopisů své vlastní firmy, kdy se z výnosu z úroků té každé jedné koruny nemusí platit daň. Nešlo zjevně o trestný čin, ale je naprosto nepřijatelné, aby byl po takových „daňových optimalizacích“ ministrem financí.

A pak je tu ale navíc ten pindík, který se zřejmě nedá ukázat. Těch 150 milionů korun..

Tak teď už je snad toho dost. Je zcela oprávněné, když Petr Fiala požaduje, aby Bohuslav Sobotka donutil svého ministra financí vysvětlit své hospodaření? Jenže premiér nemá na Babiše ve skutečnosti žádné páky. Prezident Zeman by totiž Andreje Babiše podržel.

Takhle to tu dnes chodí.

Není zde článek celý?