Kdo je proti dobrým vztahům s Ruskem, je podle Trumpa hloupý, nebo je blázen

repro: youtube

Jan Jandourek

Názory

8.1.2017

Zvolený americký prezident Donald Trump napsal sobotní sérii tweetů, kde odsoudil ty, kteří jsou proti dobrým vztahům s Ruskem jako „hloupé lidi“ nebo „blázny“.

Trump slíbil spolupracovat s Ruskem na „řešení některé mnoha…  naléhavých problémů a otázek ve světě!“

Jeho komentář přišel poté, co zpravodajské služby přinesly informaci, že se ruský prezident snažil pomáhat Trumpovu volebnímu vítězství.

Trump řekl, že demokraté mají vinu „hrubou nedbalost“, když dovolili, aby jejich servery byly napadeny hackery.

Dodal, že Rusko bude USA víc respektovat, když on bude prezidentem. Že chce zlepšit vztahy s Ruskem opakoval víckrát během své volební kampaně. Opakovaně také zpochybňoval tvrzení amerických rozvědek o roli ruského hackingu v předvolební kampani.

„Jediným důvodem, proč je neoprávněné vniknutí na špatně bráněný DNC (vedení demokratů, pozn. red.) tolik diskutováno, je, že ztráta na straně demokraté je tak velká, že jsou zcela na rozpacích!“

Po pátečním setkání s šéfy rozvědek, kteří mu zprávu představili, je ale znát určitý posun. Rusko nezmínil a vyjádřil svůj „ohromný respekt“ k práci, kterou odvádějí.

Podle dokumentu bylo cílem Ruska „podminovat veřejnou důvěru“ v americký demokratický proces a „očernit“ Trumpova soupeře Hillary Clintonovou.

„Domníváme se, že ruský prezident Vladimir nařídil v roce 2016 vlivovou kampaň zacílenou na americké prezidentské volby“ píše se tam. Podrobnosti o Putinově roli se tam ale neuvádějí. Podle zprávy má Putin náklonnost k Trumpovi, protože ten přislíbil spolupracovat s Moskvou a že ruský vůdce má „mnoho pozitivních zkušeností se západními politickými lídry, jejichž obchodní zájmy jim dávají naladění jednat s Ruskem, jako byli třeba italský premiér Silvio Berlusconi a bývalý německý kancléř Gerhard Schroeder“.

Putin také nazval Trumpa „chytrým mužem“, který by mohl „rychle pochopit“ svou roli. Zprávu samotnou Rusko nekomentovalo, ale už dřív své zapojení do ovlivňování voleb odmítalo. Nereagovalo ani nijak na to, když Barack Obama nechal vyhostit 35 ruských diplomatů, což bylo vlastně jakousi urážkou, protože Moskva tím ukazuje, že už Obamu nebere moc vážně.

Tajné služby nemohou prozradit všechny své zdroje a postupy. Na základě zdravého rozumu si ale můžeme položit několik otázek.

Mělo Rusko důvod americké volby ovlivnit?

Bylo toho technicky schopné?

Mělo by nějaké morální zábrany to udělat?

Donald Trump je ohledně mezinárodní politiky nezkušený. Jako hlavního protivníka vidí zřejmě spíše Čínu, než Rusko. Dával najevo svou náklonnost k Putinovi a v jeho volebním štábu se pohybovali lidé, kteří mají ke Kremlu blízko. Hillary Clintonová oproti tomu vystupovala vůči Rusku ostřeji.

Otázka, zda bylo Rusko volby schopné ovlivňovat je prakticky zbytečná. Někdo ty hackerské útoky provedl a ať to byl kdokoli, je těžké si představit, že by to nedovedli Rusové.

Měli by Rusové nějaké zábrany? Není vůbec jasné, proč by je měli mít. Dosavadní ruské výboje ukazují, že Rusko je ve svém imperialismu limitováno leda ekonomickou slabostí. Je to země, kde mají důstojníci někdejší KGB důležité slovo, jeden z nich je konec konců prezidentem.

Sotva si můžeme představit, že by zítra někdo vynesl na světlo nahrávky z Kremlu, které by usvědčily Putina a Lavrova ze spiknutí proti Americe. Platí tady ale stejně jako v každé detektivce ohledně motivu zločinu: „V čí prospěch?“

Prospěch v tomto případě měli Trump a jeho lidé, Putin a jeho lidé, nebo někdo hypotetický třetí. Tam už bychom mohli jen romanticky spekulovat o nějaké skupině, která zatoužila morálně očistit Ameriku od rodiny Clintonových, nebo se Clintonovým za něco pomstít.

V případě záhad se většinou vyplatí držet se nejjednoduššího vysvětlení.

Není zde článek celý?