Letos se rozběhne prezidentská kampaň. Problém Zeman však nesmí zastínit Babiše

Foto: ČTK

Johana Hovorková

Názory

2.1.2017

Na podzim roku 2017 se budou konat volby do poslanecké sněmovny, které velmi pravděpodobně ovlivní další směřování a fungování naší země zejména tím, že by se premiérem mohl stát velkopodnikatel a vlastník médií Andrej Babiš. Je ale pravděpodobné, že bude veřejný prostor po celý rok ovládat to, co přijde v lednu 2018 – druhá přímo volba prezidenta republiky. Problém hledání někoho, kdo nahradí Miloše Zemana, možná překryje zásadní podzimní rozhodování u volebních uren. A Babiš toho určitě velmi umně využije.

Do hledání prezidenta se již drahnou dobu zapojují různé elity, osobnosti, občanské společnosti a další lidé. Vznikla Kroměřížská výzva, která si klade za cíl najít takového kandidáta, který Zemana porazí, většina osobností ze seznamu, který zatím její zástupci uveřejnili, ale vůbec kandidovat nehodlá, případně se k akci nehlásí. Naproti tomu kandidaturu ohlásil textař Michal Horáček, kterému se zatím příliš přesvědčit nedaří. A do hry se zapojil také Karel Janeček, který spustil projekt Prezident 21, v němž se sice hlasuje, ale opět mj. o lidech, kteří se o Hrad ucházet nehodlají (momentálně vedou Šimon Pánek a Petr Pithart).

Všechna tato jména, akce i vyjádření směřují k tomu, že Zeman opět udělá Babišovi tu největší službu – strhne veškerou pozornost na sebe. V březnu se tak poklidně spustí další vlna elektronické evidence tržeb a ve stejné době současná hlava státu oznámí, zda se bude pokoušet vést zemi i ve druhém volebním období. Je už předem jasné, co bude naši angažovanou veřejnost a spolu s ní i média zajímat víc.

Pokud se Zeman rozhodne znovu kandidovat, je velmi pravděpodobné, že hnutí ANO svého kandidáta nepostaví, a to ani současného ministra obrany Martina Stropnického. Prezident už pro to, aby Babiše získal na svou stranu, udělal mnoho – kromě veta zákona o střetu zájmů mu navíc nabízí spojenectví v tom, kdo dříve a lépe zavře hranice a sveze se na vlně strachu z uprchlíků. Svým chováním dává najevo, že by s Babišovým jmenováním předsedou vlády rozhodně neotálel (a lustrační osvědčení už u nás nikdo nepotřebuje, jak ukázal při jmenování ministra financí).

Rok 2017 bude (nejen) pro Českou republiku zásadní. Důležité ale bude nenechat strhnout pozornost na věci, které ve skutečnosti neovlivní fungování země jinak než sprosťárnami a buranstvím – není to nedůležité, avšak zapomenout přes Zemanovo hulvátství na všechno, co získá Babiš premiérským křeslem (a navíc ovládnutím ministerstva vnitra), bychom neměli.

Naším předsevzetím by proto mělo být soustředění se na nebezpečné kroky hnutí ANO a celé vlády, na snahu omezovat nadále naše svobody, zničit veřejnoprávní média (poslanecký návrh pana Komárka a paní Marvanové už se bude brzy projednávat) a na to, jakým způsobem se Andrej Babiš pokusí ovládnout to, co se mu zatím nepodařilo.

Ovčáček klidně může psát na Twitter každých deset minut. Ten, kdo může naši demokracii velmi jednoduše zničit, ale bude sídlit v Kramářově vile, nikoli na Pražském hradě.

Není zde článek celý?