Michal Kučera: Pozor na kotel!

Ilustrační foto

Michal Kučera

Názory

3.1.2017

Další omezení svobody nás čeká s nástupem nového roku. Tentokrát se vláda rozhodla, že do vašeho domu budou mít přístup úředníci, aniž by potřebovali soudní příkaz nebo přítomnost Policie ČR. Důvod je samozřejmě jako vždy bohulibý. Bude se jednat o kontrolu, zda topíte vhodným palivem a nezamořujete okolí. Nikdo přece nechce, aby jeho soused otravoval vzduch pálením odpadu nebo „petek“ s pilinami. Nač ale hledat složitá řešení, a tak to vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL vyřešila způsobem, který je od roku 1989 nevídaný.

Dává úředníkům větší pravomoc, než má Policie ČR, která hledá podezřelé osoby nebo chce zajistit důkazní materiál k trestné činnosti. Teď mohou bez soudního příkazu do vašeho domu vstoupit úředníci, aby zkontrolovali, čím topíte. To dnes nemůže ani policie, která hledá osobu podezřelou z loupeže nebo přepadení.

Je to bezprecedentní prolomení nedotknutelnosti obydlí. Přitom vyžádat si soudní příkaz by v celém procesu bylo to nejmenší. Podmínkou kontroly totiž je opakované důvodné podezření úřadu, že tepelný zdroj provozuje daná domácnost v rozporu se zákonem. V případě prvního podezření musí jen písemně upozornit, když dotyčný neuposlechne, a teprve pak přistoupí ke kontrole. Mezitím je přece dost času si obstarat povolení soudu.

Spolu s dalšími zákony vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL to je další postupné ořezávání našich svobod salámovou metodou. Opravdu to chceme?

Není zde článek celý?