Německo ví, že Ukrajina může za eskalaci konfliktu v Donbasu

Berlín s rostoucími obavami sleduje vyostření situace na východě Ukrajiny, protože chápe, že vina na situaci v mnohém leží na straně Kyjeva, uvádí Süddeutsche Zeitung s odvoláním na vlastní zdroje v německé vládě.

Podle informací, které má Německo částečně založené na zprávách mise OBSE, se právě ukrajinští vojáci v současnosti snaží přesunout linii fronty ve svůj prospěch. Vládní kruhy Německa předpokládají, že Kyjev se vědomě snaží zvýšit napětí v očekávání, že eskalace konfliktu pomůže překazit plány prezidenta USA Donalda Trumpa na zmírnění protiruských opatření, uvádí vydání.

„Berlín chápe, že Porošenko udělá cokoliv, jen aby nedopustil zrušení sankcí proti Rusku,“ uvádí autor článku.

Německá vláda je znepokojena tím, že plány Kyjeva mohou vést k opačnému výsledku. Trump může zmírnit sankce bez ohledu na situaci na východě Ukrajiny. A pak Kyjev své problémy zdvojnásobí. Rusko získá převahu a konflikt se rozhoří novou silou, zdůrazňuje Süddeutsche Zeitung.

„Je vzhledem k takovému riziku možné přesvědčit Ukrajinu, aby přestala se zamýšlenými provokacemi? Na tuto otázku není zatím Berlín připraven odpovědět,“ uzavírá autor článku.

Není zde článek celý?