Petr Fiala: Babiš musí vysvětlit nesoulad v příjmech. Jinak musí jednat premiér

Před několika dny přinesla média informaci o tom, že existují nesrovnalosti v příjmech ministra financí Andreje Babiše. Šéf státní kasy se zamotává do svého vysvětlování a podle dnešního prohlášení Petra Fialy je nutné, aby se do celé věci zapojil premiér Sobotka. Předseda ODS zmínil fakt, že je to právě předseda vlády, který neustále hovoří o nutné transparentnosti politiky, ale v Babišově případě mlčí.

Šéf opoziční strany trvá na vysvětlení Babišova podezřelého nákupu dluhopisů Agrofertu a k odpovědnosti vyzývá i Bohuslava Sobotku. „Očekával jsem, že premiér země, který si vybral pana Babiše do funkce ministra financí, se nějak k této věci postaví a bude po něm chtít vysvětlení. Bohužel se tak nestalo,“ připomněl Fiala. „Ministr financí se zamotává do svých vysvětlení, neustále přichází s novými a novými verzemi příběhu. Rozdíl mezi jeho osobními příjmy za roky 1993-2013 a výdaji vyvolává řadu podezření, které která musí být vyvrácena,“ je přesvědčen předseda ODS.

Sobotkův postoj je pro Fialu důležitým signálem o pozici předsedy vlády. „Premiér země, který se v každém svém vyjádření ohání tím, jak musí být politika transparentní, však bohužel mlčí. Tento stav je neudržitelný. Celá tato situace – už ale není jen o panu Babišovi. Toto je o autoritě předsedy vlády. A to, jakým způsobem se pan premiér zachová, je zprávou pro občany České republiky,“ upozorňuje opoziční politik. „Ministrem financí nemůže být člověk, který nemá v pořádku své vlastní finance. Premiér země musí chtít po svém ministru financí vysvětlení. Pouze tak vrátí důvěru občanů v politiku,“ řekl Fiala.

„Pokud toto vysvětlení nedodá, musí ho premiér odvolat z funkce ministra financí. Je to jediná možnost, jak situaci vyřešit a zachovat autoritu úřadu předsedy vlády. Ministr financí nemůže ignorovat výzvu, aby věci vysvětlil. A pokud to nedokáže, musí jednat premiér země,“ dodává předseda ODS.

Není zde článek celý?