Průzkum: Většina Britů se obává nástupu fašismu


Studie ukázala, že většina Britů si teď myslí, že po šokujícím vítězství Donalda Trumpa v listopadových volbách se po Spojených státech šíří temný stín fašismu. Většina lidí se také domnívá, že přibývá lidí s fašistickými názory v Británii i na evropském kontinentě.

V USA po vítězství Donalda Trumpa přibylo zločinů z nenávisti a v Británii došlo k témuž po hlasování o brexitu, nemluvě o brutální vraždě poslankyně Jo Coxové pachatelem s ultrapravicovými vazbami.

Ministryně vnitra Amber Rudd také nedávno poprvé v Británii zakázala ultrapravicové organizace a členství v nich se stalo trestným.

Výzkumníci se respondentů ptali, zda se domnívají, že „počet lidí s fašistickými názory ve Spojených státech amerických se zvyšuje, snižuje, nebo zůstává stejný?“

53 % dotázaných odpovědělo, že počet roste, pouze 3 % že se snižuje, zatímco 20 % zvolilo třetí odpověď.

Ve vztahu k domácí situaci 46 % lidí tvrdilo, že počet lidí s fašistickými názory v Británii roste, 3 % tvrdí, že klesá, a zhruba třetina se domnívá, že stagnuje.

Pokud jde o Evropu, odpovídající údaje jsou 48 % přesvědčených, že příznivců fašismu přibývá.

Zejména starší Britové se obávají nástupu fašismu v Británii, a příznivci setrvání v EU častěji než odpůrci (59 : 41 %). Avšak obě skupiny se příliš neliší v názorech na to, že fašismus sílí na kontinentě (57 : 52 %).

Organizace Southern Poverty Law Centre zaznamenala asi 900 případů zločinů z nenávisti v prvních deseti dnech po šokujícím vítězství Donalda Trumpa. Jen v Michiganu se po Trumpově počet zločinů z nenávisti po Trumpově vítězství zvýšil 65 x.

Donalda Trumpa ve volbách podpořil Ku Klux Klan a nově zvolený prezident musel bránit svého spolupracovníka Steva Bannona, zakladatele ultrapravicové mediální organizace Breitbart, proti obviněním z rasismu a antisemitismu.

Na listopadové konferenci příznivců bílé nadřazenosti lidé volali „Heil Trump“ a zvedali ruce k nacistickému pozdravu.

V prosinci se britská neonacistická skupina Národní akce stala první zakázanou ultrapravicovou organizací v Británii, na základě protiteroristických zákonů.

V prosinci dostal neonacistický zabiják Thomas Mair doživotní trest za vraždu labouristické poslankyně Jo Coxové.

Oficiální statistika britského ministerstva vnitra ukázala stejně jako v USA znepokojivý nárůst zločinů z nenávisti od hlasování o vystoupení z EU.

V červenci podle policie dosáhl nárůst rasově a nábožensky motivovaných zločinů 41 %.

To odpovídá dřívějším údajům, které ukázaly nárůst počtu rasově a nábožensky motivovaných trestných činů v prvním týdnu po hlasování o 58 %.

V roce 2017 volby ve Francii, Německu a Nizozemsku zřejmě zaznamenají posilování ultrapravicových stran, zdaleka největší v nedávné historii.

V březnu se Wildersovi Svobodní pokusí v Nizozemsku porazit mainstreamové strany a později se očekává postup kandidátky ultrapravicové Národní fronty Marine Le Penové do druhého kola francouzských prezidentských voleb.

Protiimigrantská Alternativa pro Německo by měla poprvé získat parlamentní křesla.

Podrobnosti v angličtině: ZDE


<!–

–>

<!–

–>


Není zde článek celý?