S Putinem v Kremlu a Trumpem ve Washingtonu je nyní Evropa v nebezpečné situaci

Jakou má česká vláda strategii ve vážně ohrožené Evropě?


Pokud se toto nyní stane normou, očekávejte, že jednotlivé evropské vlády nyní začnou prosazovat své vlastní sobecké zájmy, bez ohledu na zájmy sousedů a na zájmy celé Evropy. Putin bude čekat s otevřenou náručí na všechny státy, které budou chtít kompenzovat ztrátu amerického vlivu vazbou na Rusko. Izolovat Evropu od Spojených států je už dlouho Putinův cíl. Silná, koordinovaná Evropa je v Putinově zájmu jen potud, pokud s ním bude ideologicky souhlasit a pokud v ní budou vládnout ideologičtí nativisté, jako je Marine Le Penová, Geert Wilders a Viktor Orbán. Pokud se však liberální demokracie nedá a bude Putinovi odporovat, zejména ve Francii a v Německu, Putin bude dále usilovat o vytvoření slabé a rozbité Evropy.

Bezprostřední hrozbou je toto: Vysocí činitelé, včetně šéfů výzvědných služeb, v Berlíně jsou velmi znepokojeni ruskou strategií, jejímž cílem je prostřednictvím dezinformací a hackerských útoků destabilizovat nadcházející německé volby. Politikové ve Francii to neříkají tak silně nahlas, ale jsou znepokojeni stejnou měrou. Avšak vzhledem k tomu, že americký prezident odmítá kritizovat ruské hackerské aktivity, jsou evropští politikové ve svém znepokojení izolováni?

Velkým problémem pro Evropu je Obamovo katastrofální selhání v Sýrii. To vytvořilo pro Evropu obrovské problémy, nejen proto, že uprchlická krize destabilizovala evropskou politiku, ale protože Obama předal Putinovi strategický prostor a umožnil mu, aby tak agresivně zaútočil v roce 2014 na Ukrajinu. Hrozbou pro Evropu je, zda se Trump ve svých postojích vůči Evropě sblíží s postoji Vladimíra Putina.

Prvním testem bude Donbas. Pokud Trump zruší protiruské sankce zavedené kvůli ruské agresi na Ukrajině, udrží Evropa společnou frontu?

V celkově velmi znepokojujícím obraze je jen velmi málo pozitivních prvků. Jedním z nich snad je, že Evropa se v odporu vůči Putinovi sjednotila v důsledku rozhořčení nad hromadným ruským leteckým bombardováním civilistů v Aleppu. Hovoří se také o posílení evropské obrany.

Nikdo ale neví, jak se bude Trump chovat ani jaká bude jeho strategie. Někteří říkají, že výhodou je, že Putin náhle ztratil monopol na naprostou nepředpověditelnost. To ovšem není zrovna velká výhoda.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.


Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


<!–

–>

<!–

–>


Není zde článek celý?