Šéf CIA: Obamův tým mylně propočítal následky „arabského jara“

Ředitel CIA John Brennan je toho názoru, že administrativa odstupujícího prezidenta USA Baracka Obamy mylně vypočítala následky „arabského jara“, oznámila televize CNN.

„Myslím si, že lidé ve Washingtonu, mj. i někteří představitelé administrativy, měli velmi nerealistická očekávání, že „arabské jaro“ potlačí autoritativní režimy, a že demokracie začne rozkvétat, protože to prý chtěl lid“, cituje CNN Brennana.

Dodal, že „koncepce demokracie neměla ve skutečnosti hluboké kořeny v mnoha lidech, kulturách a zemích“.

Šéf CIA dříve podotkl, že stažení amerických vojsk z Iráku v roce 2011 napomohlo formování a posílení teroristické skupiny Islámský stát, která je zakázána v Rusku a v jiných zemích.

Na vlně hromadných protestů došlo v roce 2011 ke státním převratům v Tunisku, Egyptě a Jemenu, k revolučním vystoupením v Bahrajnu, a za podpory řady zemí Západu a Perského zálivu byl svržen a později zavražděn libyjský předák Muammar Kaddáfí. Násilná výměna režimů a občanské války měly za následek růst nestability a teroristické hrozby v tomto regionu, a cíle, které vyhlašovali revolucionáři, nebyly dosaženy.

Není zde článek celý?