UIMC vyvinula skrytý systém vlastní-cizí pro stíhačky PAK FA

Sjednocená korporace výrobců přístrojů (UIMC) ukončila vývoj systému radiolokační identifikace vlastní-cizí pro stíhačky páté generace T-50 (PAK FA). Nový komplex se vyznačuje lepší ochranou před poruchami a zvýšenou radioelektronickou skrytostí, oznámila ve středu tisková služba korporace.

Práce na projektování tohoto zařízení provádí Ústřední vědeckovýzkumný ústav ekonomiky, informatiky a řídících systémů ve složení UIMC.

„Sjednocená korporace výrobců přístrojů ukončila projektování systému radiolokační identifikace vlastní-cizí pro perspektivní a modernizované letecké komplexy Su-35S, PAK FA a Il-76″, podotýká se ve zprávě.

Na tiskové službě upřesnili, že programový a přístrojový komplex je určen pro zjištění státní příslušnosti letadel vojenského a civilního letectva a jejich identifikaci s cílem ochrany „vlastních“ letadel před chybným zásahem.

„Většina systémů vlastní-cizí je dnes už technicky zastaralá. Vysoká energetická viditelnost podobného zařízení je závažným demaskujícím činitelem, jehož může nepřítel využít k zasažení cíle“, podotkla první náměstkyně generálního ředitele Ústředního vědeckovýzkumného ústavu ekonomiky, informatiky a řídících systémů Inna Grigorenková, jejíž slova uvádí tisková služba.

Dodala, že „v novém programovém a přístrojovém komplexu je podstatně zvýšena rozlišující schopnost na dálku, zajištěna ochrana před poruchami a snížen výstupní výkon vysílačky, což umožňuje podstatně zvýšit úroveň radioelektronické a energetické skrytosti fungování celého systému“.

Není zde článek celý?