Vilém Besser: Za chvíli bude některým omezeným Čechům vadit zřejmě i Karel Černoch

Ilustrační foto

Vilém Besser

Česko

5.1.2017

Pseudoaféra, kterou na internetu rozpoutal leták obchodního řetězce LIDL, v němž se objevil model tmavé barvy pleti, opět ukazuje, jak omezení a primitivní dokáží někteří lidé být. Vlna, nebo lépe řečeno vlnička odporu proti reklamnímu materiálu německého supermarketu, provozujícího své obchody i u nás, znovu dala šanci všemožným haterům, rádobyvlastencům a zamindrákovaným komentátorům na sociálních sítích. Jaký to skandál, když si někdo „dovolí“ použít černocha v reklamě.

Je vidět, že lidská hloupost skutečně nezná mezí. Ostrá, agresivní a často i vulgární kritika, která se spustila na internetu, především na sociálních sítích, poté, co se objevil reklamní leták LIDLu na první lednový týden, je k zamyšlení. Jestliže je totiž za podobné výlevy vůči jakékoliv skupině občanů možné člověka soudit, když už sám nedokáže své jednání zhodnotit, je jasné, že diskriminace není v pořádku. Pokud to internetoví komentátoři, skrytí za vymyšlená jména a přezdívky nepochopili, značí to cosi o jejich inteligenci.

Pokud v dnešní době někoho pohoršuje model-černoch, předvádějící oblečení, vrátili jsme se do doby, kdy ani ženy neměly volební právo. Kdyby se „vlastenečtí“ kritici zamysleli, třeba by jim neunikla drobnost, že LIDL je německou firmou a tudíž i jeho letáky budou prapůvodně pocházet od našich západních sousedů. A právě v Německu už se občanů tmavé barvy pleti už nebojí, ani k nim nechovají tolik nenávist. Samozřejmě, že někdo může argumentovat uprchlickou krizí, ale logicky uvažující člověk ví, že spojení tohoto evropského problému s reklamou na oblečení, je směšné.

„Strážci českého národa“, kterým vadí onen mladík, prezentující sportovní mikinu, zřejmě nikdy nebyli v zahraničí, ani ve větším českém městě. Byli by totiž překvapeni, že tam si „ti špatní“ klidně chodí po ulici, pracují a třeba i reprezentují svou zem v nějakém sportu. Omezení křiklouni asi také nezaregistrovali, že černoši se objevují i v našich zpravodajských relacích, filmech nebo na fotbalových trávnících. Ještě, aby za chvilku prošly cenzurou i písně Karla Černocha, nebo snad zpěvák sám.

Pro další internetové výkřiky do tmy od lidí, kteří se zakoukali do myšlenky bývalého nacistického vůdce, by zřejmě bylo dobré na ně nereagovat. Nejlepší v diskuzi s hlupákem je totiž nechat se vztekat pouze jeho.

Není zde článek celý?